Na křižovatce problémů pomáhá Člověk v tísni
Na terénní sociální pracovnice společnosti Člověk v tísni se obrátila paní H. v situaci, kdy už nevěděla, kudy kam. Manžel ji opustil a nechal samotnou s dvěma dětmi. V současnosti o něm paní H. ví pouze to, že neplatí své dluhy.
Protože však nejsou rozvedení a manželovi paní H. zůstalo trvalé bydliště v bytě, kde společně žili, obrací se na ni nejrůznější úvěrové společnosti, v těsném závěsu s exekutory. Dokud mohla, snažila se za něj splácet, i když sama nikdy nic nikomu nedlužila. Na podzim však přišla o práci, a má co dělat, aby uživila sebe a děti.
Její jedenáctiletý syn nese rozchod rodičů těžce. Ze školy přicházejí stížnosti, že se nepřipravuje a je agresivní vůči spolužákům. Navíc se chytil party starších kamarádů a začal chodit za školu. S mámou se o tom, co dělá místo školy, nechce bavit. Dcerka, která chodí do první třídy, je často nemocná a ve škole musí pak dohánět. Do podobné situace se může dostat každý. Aby se však z jednoho problému nestal začarovaný kruh, ze kterého je těžké vystoupit, přichází Člověk v tísni s nabídkou terénní sociální práce pro rodiny s dětmi.
Tzv. sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi pomáhají klientům řešit jejich sociální problémy. „Většinou se jedná o několik nepříjemností najednou – člověk přijde o zaměstnání, zhorší se jeho finanční situace, není schopen splácet půjčky, které má, a doplácí na to dítě, o které není čas se starat,“ popisuje Kateřina Dobrozemská, sociální pracovnice společnosti Člověk v tísni.
Role Dobrozemské a její kolegyně Lucie Pacinové je takovému člověku ušetřit opakované cesty na několik různých úřadů, pomoci mu zorientovat se v dané situaci a nasměrovat ho, jak je možné problémy řešit. „Chceme klientovi ušetřit čas i námahu, kdy se například vypraví na nesprávný úřad nebo nemá s sebou potřebné dokumenty. Řekneme mu předem, na co se má připravit, nebo jednání absolvujeme s ním. V případě dluhů pomáháme komunikovat s věřiteli a vyjednávat například splátkové kalendáře,“ říká Dobrozemská.
O pomoc se může přihlásit každý, kdo si neví rady a zároveň se stará o nezletilé dítě, a to v kanceláři Člověka v tísni, Litovelská 14, Olomouc nebo na telefonech terénních pracovnic 777 787 945 a 777 787 078. Za poradenství se neplatí a klient spolupráci může kdykoli ukončit. Tento rok se služba, která je podpořena z prostředků Evropského sociálního fondu, konkrétně z Individuálního projektu Olomouckého kraje „Zajištění dostupnosti vybraných sociálních služeb v Olomouckém kraji“, plánuje rozšířit i na Přerovsko a Prostějovsko.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 18. března 2010 (čt)