Fakultní nemocnice v Olomouci hospodařila se ziskem
Hospodaření Fakultní nemocnice Olomouc skončilo už třetí rok v řadě v kladných číslech. Výsledek za rok 2006 je +75,7 milionu korun, v roce 2005 to bylo +34,4 milionu a ještě o rok dříve +93 tisíc korun. Management největšího zdravotnického zařízení v Olomouckém kraji je s tímto trendem spokojen.
Daří se také pokračovat v rozvoji a zkvalitňování péče, o čemž svědčí objem investic do majetku a přístrojového vybavení FNO, který byl v loňském roce 181 milionu korun. Pro rok 2007 jsou plánovány další investiční záměry v celkovém objemu přes 206 milionů korun.
„Jsme rádi, že se nám daří postupně ozdravovat ekonomiku nemocnice. Už několik let opakujeme, že je to běh na dlouhou trať a ukazuje se, že naše postupné kroky k tomuto cíli opravdu směřují. Meziročně se nám také podařilo snížit ztráty z let 2002 a 2003 z –245,4 milionu na –169,7 milionu korun. Částka 75 milionu korun z hospodářského výsledku za rok 2006 bude použita na částečnou úhradu ztrát z minulých období,” uvedl ředitel Fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.
Nemocnici se v loňském roce podařilo zlepšit také splácení závazků vůči dodavatelům. Podle ekonomického náměstka FNO Antonína Michala tomu napomohla i mimořádná provozní dotace Ministerstva zdravotnictví České republiky ve výši 193 milionů korun, kterou FNO dostala v březnu a dubnu loňského roku. „Tyto finance byly použity na úhradu nejstarších závazků. Závazky po splatnosti se tak snížily ze 429 milionů na 199 milionů korun, celkově se závazky snížily ze 708 milionů na 567 milionů korun. Podařilo se nám také splatit poslední padesátimilionovou část úvěru, který si nemocnice vzala před šesti lety ve výši 250 milionů korun a kromě této částky bylo nutné splatiti ještě asi 80 milionů korun na úrocích,” popsal náměstek.
Největší stavební akcí loňského roku byla rekonstrukce hematoonkologického oddělení Dětské kliniky FNO, která se v těchto dnech dokončuje. Jde o špičkové oddělení nadregionálního významu. Celkový objem investice činí takřka 16 milionů korun. „Většina financí šla z našich vlastních zdrojů, takřka dvěma a půl miliony korun přispělo Sdružení Šance, které hematoonkologicky nemocné děti podporuje. Z přístrojového vybavení patřil k větším investicím například ultrazvuk pro novorozenecké oddělení za jeden a půl milionu korun a za stejnou částku byl pořízen echokardiograf pro dětskou kliniky,” vyjmenoval provozně-investiční náměstek Vladimír Vaněk.
Rozpočet na rok 2007 předpokládá zcela vyrovnané hospodaření a počítá s investicemi v celkovém objemu 206 milionů korun. K hlavním patří vybudování špičkového pracoviště ředění cytostatik, které je jedním ze strategických kroků nemocnice jakožto významného onkologického centra. K dalším investicím patří pořízení skiaskopicko-skiagrafické stěny pro dětskou kliniku, lineární endosonografie pro II. interní kliniku či detektoru časných fází karcinomu plic pro kliniku plicních nemocí a tuberkulózy, který bude prvním takovým přístrojem v České republice.
Egon Havrlant
tiskový mluvčí FNO
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 21. února 2007 (st)