Jak zacházet se zábavní pyrotechnikou?
Příchod nového roku je každoročně spojen s používáním zábavní pyrotechniky, přičemž se často stávají úrazy nebo vznikají požáry. V souvislosti s tím přinášíme několik rad pro nákup a použití zábavní pyrotechniky. Zábavní pyrotechnika je rozdělena do čtyř tříd označených římskými čísly I. až IV. podle stupně nebezpečnosti, které jsou označeny zkušební značkou pro pyrotechnické výrobky.
Do pyrotechnické třídy I. patří vystřelovací konfety, dýmovničky, prskavky, bouchací kuličky, kapsle a jiné. Tyto výrobky se mohou prodávat kdekoliv, tedy i ve stáncích na tržištích a bez omezení věku. V případě dětí je vhodné při nákupu a při používání asistovat.
Do II. třídy patří fontány, barevné dýmy, římské svíce, gejzíry a další, které mohou být prodávány jen osobám starším 18 let v „kamenných obchodech“.
Pyrotechnika III. a IV. stupně není volně prodejná, koupit si ji mohou jen ti, co vlastní platný průkaz odpalovače ohňostrojů. Zábavní pyrotechniku je nejlepší nakupovat ve specializovaných obchodech, mají dobré podmínky pro skladování a vyškolený prodavač vám navíc poradí. U stánků na tržišti hrozí, že vlivem vlhkosti a mrazu může dojít k poškození a znehodnocení výrobku. Nedoporučujeme nakupovat výrobky s jakkoliv poničeným obalem nebo neznámým původem a výrobky s prošlou dobou použitelnosti. U každého výrobku musí být český návod k použití.
Při odpalování pyrotechniky musí člověk dodržovat přiložený návod. Manipulovat se s ní smí pouze venku ve volném prostranství, dostatečně daleko od aut, domů a podobně. Odpalovat rakety a další pyrotechniku by neměl nikdo, kdo je pod vlivem alkoholu. Důležité je rovněž uvědomit si, že v případě, kdy je pyrotechnikou znečištěno veřejné prostranství, rušen noční klid nebo je narušováno občanské soužití, může člověk dostat od strážníků na místě pokutu až 1000 korun.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 17. prosince 2009 (čt)