První česká veřejná knihovna v Olomouci oslavila 120 let činnosti
Příspěvková organizace Knihovna města Olomouce, která sídlí v nedávno opravené budově na náměstí Republiky a provozuje celkem 17 knihoven na území celého města, oslavila v těchto dnech 120 let své činnosti.
Z historie
Veřejná knihovna v Olomouci byla již od svého vzniku 1. prosince 1889 důležitou součástí kulturního života města. Nacházela se v klubovně České besedy v Národním domě, který byl centrem českého společenského a spolkového života. Její otevření bylo důsledkem národnostního boje mezi německou většinou a českou menšinou v Olomouci.
Od roku 1920 se na základě Masarykova zákona o veřejných knihovnách (z roku 1919) stává veřejnou městskou knihovnou a sídlí v Salmově paláci na Horním náměstí. Její tehdejší ředitel (Antonín Šprinc) propagoval myšlenku co největší přístupnosti knihovnických služeb, a tak vznikaly pobočky také v jednotlivých městských částech.
V roce 1949 byla městská knihovna definitivně přestěhována do budovy bývalého hejtmanství na náměstí Republiky. V roce 1952 zde bylo zřízeno jedno z prvních hudebních oddělení v českých lidových knihovnách.
V letech 1953 – 1960, v době existence Olomouckého kraje, působila knihovna pod názvem Krajská knihovna, v letech 1960 - 2002 jako Okresní knihovna v Olomouci.
Kromě prof. Šprince existují i další osobnosti, které spojily svůj osud s knihovnou – Klement Králík, prof. Otakar Janovský, František Hrbáček, Jaroslav Michal, PhDr. Jaromír Stříž, a další.
V roce 1993 byla zavedena počítačová síť s knihovnickým programem. Začala retrokatalogizace fondu a postupně byly automatizovány jednotlivé provozy.
Od května 2001 zde funguje Internetové centrum se zaměřením na integraci minoritních skupin obyvatelstva. Prostředky na jeho vytvoření byly získány z grantu poskytnutého evropskými fondy PHARE a ze státního rozpočtu. Pro všechny občany regionu znamená centrum počítačové gramotnosti především skutečně veřejný přístup k Internetu.
Od roku 2003 je zřizovatelem knihovny statutární město Olomouc a knihovna nese název Knihovna města Olomouce. Tvoří ji 17 knihoven na celém území města, má asi 220 000 knihovních jednotek a 11 000 registrovaných čtenářů, kteří si za rok vypůjčí přes půl milionu knih, novin, časopisů, hudebnin, gramofonových desek a CD. Knihovna eviduje ročně 185 000 návštěvníků, což znamená, že průměrně každou minutu provozu požadují některou z našich služeb 2 lidé.
Služby
První podmínkou kvalitních služeb je dostatečně široká půjčovní doba včetně sobot, co nejméně výkyvů a změn. Knihovna neuzavírá své prostory ani v letních měsících, ani přes vánoční svátky; naopak v době všech školních prázdnin se půjčovní doba dětských oddělení knihoven rozšiřuje i na dopolední hodiny. Za našimi imobilními spoluobčany jezdíme do domů s pečovatelskou službou (na Peškově, Erenburgově a Fischerově ulici).
Půjčování knih a ostatních dokumentů je pozitivně ovlivněno nákupem žádaného knihovního fondu. Pokud se kniha nenachází ve stálém fondu knihovny, je možno ji prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby získat z jiné české či zahraniční knihovny.
Automatizovaný výpůjční protokol zavedený v celé knihovně, který je spojený se službami jako sms a mailové předupomínky a rezervace fondu nebo vyhledávání, rezervace a prodlužování přes web, zrychluje komunikaci se čtenářem a dává větší prostor individuální knihovnické práci.
Vzdělaní, profesionální a komunikativní knihovníci a knihovnice, jejich vztah ke čtenářům a porozumění pro potřeby uživatelů jsou další podmínkou toho, aby knihovny nezely prázdnotou.
Bezplatný internet pro každého doplňuje moderní informační služby a přivádí k nám další návštěvníky. Zdarma jsou také školení pro olomouckou veřejnost se zřetelem na minoritní skupiny obyvatel (senioři, nezaměstnaní, matky po mateřské dovolené).
Akce
Kromě knihovnických lekcí a tematických besed připravujeme soutěže pro malé i velké, výtvarné dílničky, výstavy, koncem března nocování v knihovně se zajímavým programem při Noci s Andersenem, na první adventní sobotu Den pro dětskou knihu s kostýmovanými knihovnicemi, vědomostní soutěž pro všechny dětské čtenáře „Človíček a Země, literární soutěž Prvotiny pro začínající autory. Velice oblíbené jsou Gramopárty v naší příjemné klubovničce, kde si sami účastníci připravují zajímavosti ze světa hudby, nebo „první čtení“, kdy si svoji první besedu s potenciálními čtenáři mohou vyzkoušet lidé, kteří se teprve vydávají na pouť autora bestselerů. Všichni, kteří ještě neumějí s počítačem a internetem, mohou bez obav k nám – v našem Internetovém centru nabízíme zdarma vzdělávací počítačové kurzy různé úrovně.
Autor: RNDr. Lenka Prucková | Poslední úprava: 4. prosince 2009 (pá)