Vzorky ze studánek vyhovují, ze studní je to mnohem horší
Dne otevřených dveří společnosti Moravská vodárenská, a.s. využila v obou krajích Zlínském i Olomouckém téměř tisícovka návštěvníků. Objekty čistíren a úpraven navštívilo celkem 964 návštěvníků, kteří donesli rekordních 624 vzorků na malý rozbor vody. To je zatím nevyšší číslo za posledních několik let, kdy akci v regionech pořádáme,“ sdělila mluvčí společnosti Moravská vodárenská, a.s. Helena Koutná.
Jen Čistírnu odpadních vod Nové Sady v Olomouci navštívila téměř stovka návštěvníků, kteří si s sebou přinesli 83 vzorků vody. Na úpravnu v Černovíře a parní čerpací stanici Chválkovice se přišlo podívat na každou 310 návštěvníků, kteří donesli celkem 151 vzorků na rozbor. Rekordní množství vzorků vody donesli návštěvníci na ČOV Prostějov, kde se vybralo 269 vzorků.
„Každý příchozí dostal přiděleno číslo vzorku a kontakt na laboratoře, aby si mohl zavolat pro své výsledky. Pro přinesený vzorek, stanovily laborantky společnosti Moravská vodárenská, a.s. zdarma pH, dusičnany a tvrdost vody. „Několik vzorků bylo přímo z naší vodovodní sítě. Naši odběratelé si tak lišácky ověřili, že pitná voda ze sítě je kvalitní a ve stanovených ukazatelích vyhovuje normě,“ uvedla tisková mluvčí.
„Dva zákazníci přinesli pitnou vodu každý ve dvou popsaných lahvích a uvedli, že mají na vodovodu zabudovaný domácí filtr. V první lahvi byla dodávaná pitná voda z vodovodu a ve druhé byla voda přefiltrovaná jejich domácím filtrem. V obou případech byl ukazatel tvrdosti i dusičnanů ve druhé „profiltrované“ vodě horší,“ uvedla jako zajímavost vedoucí Útvaru kontroly kvality vody RNDr. Marcela Česalová.
Více než polovina vzorků vody, nesplňovala kvůli zvýšenému množství dusičnanů požadavky na pitnou vodu. Podle vyhlášky pro pitnou vodu (č.252/2004 Sb.) je nejvyšší povolený limit pro obsah dusičnanů hodnota 50 mg/l. Objevily se ale i vzorky se 100 mg/l a více, u kterých lze předpokládat průsak dusičnanů z okolního prostředí. Asi čtyřicet procent přinesených vzorků mělo hodnotu tvrdosti mimo doporučovaný limit (2 - 3,5 mmol/l). Naopak dva vzorky vody přinesené na rozbor ze studánek vyhovovaly v obou ukazatelích.
„Dusičnany jsou nebezpečné hlavně pro děti do tří měsíců, nezničí se ani varem. U pitné vody pro kojence je povoleno maximálně patnáct miligramů v litru vody. Některé vzorky však obsahovaly i šestinásobek,“ uvedla Marcela Česalová a pokračovala: „To, že voda vyhověla limitům podle několika uvedených chemických ukazatelů ale ještě neznamená, že je pitná. Podstatně důležitější je takzvané mikrobiologické znečištění, které může způsobovat zdravotní potíže. Tento rozbor provádíme za 470 korun. Zájemci, kteří březnovou akci nestihli, si u nás mohou rozbor vody nechat kdykoliv udělat.“
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 3. dubna 2008 (čt)