Jak vybrat správnou čistírnu oděvů?
Mít doma automatickou pračku patří už téměř k samozřejmosti. Přesto i my, kteří ji doma máme, jsme nuceni čas od času využít služeb čistírny. Ne všechny oděvy totiž můžete prát v pračce a mnohdy i sami výrobci doporučují vyhledat v případě čištění profesionály. Zjišťovali jsme proto, jak je na tom Olomouc s nabídkou těchto služeb.
Kritérium první – cena
Čistíren a prádelen je v Olomouci celá řada a konkurence je tedy poměrně velká. Nemusíte se tak obracet na první, na kterou narazíte. Doporučujeme zjistit, jaké služby a za jakou cenu každá z nich nabízí a nejlépe získat doporučení na tu správnou od kamarádů či známých.
Jedním z kritérií výběru může být samozřejmě cena. Jak jsme zjistili, může se u některých položek lišit v jednotlivých čistírnách ve městě až o sto procent. Cena za vyčištění pánského obleku se v olomouckých čistírnách pohybuje od zhruba 160 do přibližně 200 korun. Výraznější rozdíly se objevily v čištění vázanky. Bez ohledu na to, z jakého materiálu je vyrobena, se cena pohybuje od 50 do 100 korun. Je proto dobré si předtím, než dáte šaty do čistírny, zjistit, jaké ceny nabízí konkurence. Ceník by měl být vždy viditelně umístěn v interiéru čistírny, stejně jako provozní a reklamační řád.
Standardní doba čištění je jeden týden, u kožených oděvů se může prodloužit na dvojnásobek. V takzvaných expres čistírnách vám ale oděvy vrátí i do druhého dne, nebo dokonce za několik hodin. Logicky si za rychlejší služby připlatíte.
Běžte k profesionálům
To, jak na vás čistírna působí na první pohled, je samozřejmě velmi důležité. Pokud se už ve vstupní hale setkáte s nepořádkem a špínou, těžko se můžete spolehnout na to, že o vaše oděvy budou pečovat lépe. Co je ale mnohem důležitější než vzhled zařízení, je přístup personálu. Při našem testování jsme se setkali s různými přístupy. Když jsme se ptali, kolik stojí vyčištění společenských saténových šatů, v některých čistírnách vysypali cenu rovnou z rukávu. Jinde je zajímala pouze délka, podle níž se odvíjela cena. Pouze ve dvou čistírnách byli opatrnější. „Nejlepší bude, když šaty přinesete a posoudíme to přímo na místě,“ doporučili v Prádelně a čistírně Morava na Tererově náměstí. V Expres čistírně na tř. 8. května se pídili po tom, co doporučuje pro čištění výrobce. Na odpověď, že šaty jsou šité a žádné pokyny tudíž nemáme, rovněž doporučili šaty přinést. „Satén bychom vyčistili chemicky, ale jsou-li na šatech perličky, a navíc pravděpodobně umělé, byl by to asi problém. Ve vodě by se šaty mohly zase srazit,“ upozornili nás. A zatímco někde nás varovali, že z obav před zničením šatů je raději ani nepřijmou, v ostatních čistírnách nám sdělili cenu od 80 do zhruba 450 korun „podle toho, jak jsou dlouhé a jestli jsou hladké“.
Vyplývá z toho jediné – cena by neměla být jediným a možná ani hlavním kritériem při vašem rozhodování, komu své šatstvo svěříte. Je dobré se orientovat podle chování personálu – jak moc se o oděvy zajímají, jaké mají zkušenosti, zda kontrolují pokyny výrobce či zda jsou schopni poradit a doporučit určitý postup čištění. Při přebírání zboží by měli pracovníci také pečlivě zaznamenat, kde a jaké skvrny na oděvu jsou a jak vznikly.
I v čistírně můžete reklamovat
Také reakce na dotaz, zda jsou čistírny nějak pojištěné proti poškození oděvů, byly různé – od roztomilého, leč nebezpečného „to se nám ještě nikdy nestalo, nemusíte se bát“ až po poněkud zvláštní „musíte podepsat souhlas s tím, že se může něco stát“. Hororových historek, jak někomu v čistírně zničili nebo poškodili jeho šaty, je přitom celá řada. „Přinesla jsem do čistírny sukni od kostýmku. Teprve když jsem ji přinesla domů a porovnala se sakem, zjistila jsem, že sukně je o několik stupňů světlejší, než původně byla. V čistírně mi ale reklamaci neuznali,“ posteskla si dvaatřicetiletá Jana z Olomouce. Jejímu manželovi prý v jiné čistírně zničili dvě kravaty a výsledek byl stejný. „Nechala jsem si vyčistit lyžařskou kombinézu, ale nejenže fleky nezmizely, ještě mi ji zničili. Paní v čistírně mi řekla, že se mám s reklamací obrátit na výrobce,“ svěřila se slečna Katka. Podle zákona by čistírna postupovala správně v případě, že by byla kombinéza ještě v záruční lhůtě. V opačném případě nese odpovědnost čistírna.
V každém případě je vhodné se na případnou reklamaci a pojištění zeptat předem, případně si prostudovat reklamační řád. To, na co máte v případě poškození nebo nedokonalém vyčištění oděvů nárok, si přečtěte v naší tabulce.
CO ŘÍKÁ ZÁKON
POŠKOZENÍ ODĚVŮ PŘI ČIŠTĚNÍ
Pokud skvrna vznikla nesprávným postupem při čištění, měla vás čistírna dle § 653 odst. 2 občanského zákoníku předem upozornit na nevhodnost způsobu čištění, jinak dle § 421 občanského zákoníku odpovídá za poškození nesprávným postupem při čištění. Vyvinit by se mohla pouze tehdy, kdyby prokázala, že k poškození by došlo i jinak- tedy že skvrna vznikla samovolně (a vznikla by i mimo čistírnu). Jak je však uvedeno, pokud by čistírna neprokázala, že by k poškození došlo i jinak, je povinna nahradit škodu, a to nejlépe ve formě peněžité náhrady za hodnotu sukně před poškozením (pokud je již zničena), resp. náhrady nákladů na odstranění skvrny.
POKUD ČISTÍRNA SKVRNY NEODSTRANÍ
Pakliže vyčištění oděvů bylo provedeno vadně, popř. nebylo-li provedeno vůbec, máte právo službu reklamovat ve smyslu ustanovení § 655 odst. 1 občanského zákoníku. Čistírna je povinna reklamaci vyřídit v dohodnuté lhůtě, pakliže tak neučiní, máte právo na zrušení smlouvy nebo na přiměřenou slevu z ceny čištění. Čistírna však nemůže garantovat úplné vyčištění všech skvrn. Některé skvrny zřejmě není možné z oděvu odstranit. Čistírna by však měla zřejmě upozornit na to, že některé druhy skvrn neodstraní. Jestliže na výslovný dotaz, zda konkrétní skvrnu odstraní, odpoví kladně, avšak po vyčištění skvrna na oděvu zůstala, nemá pravděpodobně čistírna právo na odměnu za svoji službu. Pokud čistírna způsobenou škodu nenahradí dobrovolně, nezbývá, než se obrátit se žalobou na soud. Zdroj: www.spotrebitel.cz
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 29. září 2009 (út)