Demolice v bývalém závodu Milo jsou téměř u konce
V bývalém areálu zkrachovalé firmy Milo v Olomouci skončí za pár týdnů demoliční a odklízecí práce. Trvaly přes rok a nákladní auta za tuto dobu odvezla z někdejší továrny více než 40 tisíc tun odpadu.
Ve vyčištěné lokalitě vznikne na ploše téměř 12 hektarů poblíž historického centra nová čtvrť Šantovka. Investice si vyžádá téměř deset miliard korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.
Podle něho byl odvezený odpad z větší části recyklován a použit jako materiál na jiných stavbách. "Dalších téměř 60 tisíc tun suti, která je průběžně recyklována, pak zůstává v areálu a bude opět využito při stavbě nové čtvrti. Zlikvidováno bylo rovněž tisíc tun nebezpečných odpadů," poznamenal Aláč s tím, že celkové náklady na vyčištění a demolici zchátralé továrny se vyšplhaly na několik set milionů korun.
V areálu budoucí Šantovky pracovalo na 50 zaměstnanců a desítky speciálních demoličních strojů. "Z celého bývalého areálu společnosti Milo zůstává dočasně stát jediný objekt. Někdejší administrativní budova s vrátnicí bude sloužit potřebám stavby. I ta ale nakonec z areálu zmizí," doplnil mluvčí. Dodal, že demoliční práce v areálu, jehož historie sahá až do druhé poloviny 19. století, provází také archeologický průzkum.
V následujících letech by na místě továrny měly vyrůst byty, obchody či kanceláře. V ideálním případě by výstavba mohla skončit do roku 2015. Investoři počítají s tím, že v místě nevyužívané továrny a jejím okolí vybudují více než 200 tisíc metrů čtverečních nových ploch. Podle Aláče v lokalitě v budoucnu také vzniknou pracovní místa pro několik tisíc lidí.
V bývalé továrně Milo, která vyráběla mýdlo a rostlinné tuky, se zastavil provoz v dubnu 2004, kdy společnost Setuza zahájila provoz nové linky na plnění rostlinných jedlých olejů ve své rafinerii na okraji města.
Autor: Mgr. Ivan Rašťák | Poslední úprava: 14. srpna 2009 (pá)