K pití dobře poslouží voda z kohoutku
Středomoravská vodárenská doporučuje občanům, aby ve stávajících vedrech jako prevenci proti dehydrataci využívali nejpřirozenějšího a nejpřístupnějšího zdroje tekutin, vodovodního kohoutku.
Jak potvrzují rozbory vody prováděné laboratoří společnosti i nezávislou laboratoří Zdravotního ústavu v Olomouci, kvalita vody v olomouckém i prostějovském vodovodu je přinejmenším srovnatelná s kvalitou běžně prodávaných balených stolních vod a je tedy ze zdravotního hlediska zcela nezávadná. Limity vyhlášky určující kvalitu pitné vody jsou přitom nastaveny velmi přísně.
Jakost pitné vody ve skupinovém vodovodu Olomouc a Prostějov
"Do skupinového vodovodu v Olomouci a v Prostějově je dodávána pitná voda obecně velmi dobré kvality", říká Ota MELCHER, generální ředitel společnosti STŘEDOMORAVSKÁ VODÁRENSKÁ. "Oba vodovody jsou zásobeny vodou spíše tvrdší (střední obsah minerálních látek), s nízkým obsahem dusičnanů. Obsah dusičnanů v olomouckém i prostějovském vodovodu se dlouhodobě pohybuje do 15 mg/litr. Z hlediska obsahu dusičnanů tedy voda, kterou dodáváme našim spoluobčanům, vyhovuje i požadavku na vodu pro přípravu stravy pro kojence (limit 15 mg/litr)."
Cizorodé organické látky nebo těžké kovy se ve zdrojích pitné vody STŘEDOMORAVSKÉ VODÁRENSKÉ nevyskytují vůbec. Rovněž radiologické ukazatele jsou hluboko pod limitem normy. Velmi dobrá kvalita podzemní vody umožňuje používat nízkých dávek desinfekčních činidel k hygienickému zabezpečení, takže i chuťově je voda ve vodovodech obecně velmi dobrá. Nepatrný obsah organických látek nedává při chloraci možnost vzniku halogenmetanů, které mají karcinogenní účinky a běžně se vyskytují v upravených povrchových vodách.
Města Olomouc, Prostějov, Uničov i další města a obce v jsou zásobovány pitnou vodou bez nejmenších problémů. Společnost ani v budoucnu neočekává problémy s vydatností vodních zdrojů. Pokud přeci jen dojde k omezení či přerušení dodávky pitné vody, je to v důsledku odstraňování poruchového stavu či jiného nutného zásahu na vodovodní síti.
Pitný režim
Voda je v lidském těle výchozím i konečným produktem nesčetných biochemických reakcí, slouží jako rozpouštědlo, transportní vehikulum pro řadu látek, plní termoregulační funkci apod. Je obsažena nejen v buňkách, ale i kolem nich. V teplých dnech je proto nutné zajistit dostatečný příjem vody, aby byly uhrazeny významné ztráty, které vzniknou pocením. Za normálních okolností postačí hradit pouze ztráty vody, při výraznějších ztrátách, které v tomto horkém letním počasí mohou nastat zvláště při větší fyzické námaze, je zapotřebí nahradit i ztráty minerálů, které jsou v potu obsaženy.
Vysokými teplotami jsou ohroženi především kardiaci a astmatici, ale také malé děti a starší lidé. Dospělý člověk by měl v těchto teplých dnech vypít přinejmenším tři litry tekutin denně. Starším lidem a pacientům s chronickými obtížemi se doporučuje, aby polední hodiny, kdy je žár největší, trávili doma ve stínu a celkově se ochlazovali.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 12. července 2006 (st)