Galerijní vlak Českých drah zavítal do Olomouce
Fotografická galerie Leica Gallery Prague o.p.s. (LGP) a České dráhy, a. s., již podruhé vyslaly na cestu speciální galerijní vlak, jenž v průběhu května, června a července postupně navštíví devět českých a moravských měst.
V Olomouci (hl. nádraží - kolej 9) je možné shlédnout tuto jedinečnou výstavu ve dnech 23. – 28. 5. 2006 a je otevřena vždy od 10:00 do 20:00 hodin.
Galerijní vlak přiváží tentokrát dva projekty:
- výstavu černobílých fotografií Antonína Kratochvíla - PERSONA
- doprovodný projekt Každý z nás je umělec
Jedinou osobou českého showbusinessu, kterou fotografoval Antonín Kratochvíl během svého pobytu v České republice, byl frontman skupiny Kryštof a herec Národního divadla v Praze - Richard Krajčo. Ojedinělé setkání na palubě pendolina se odehrálo 4. května 2006 přímo v jednom z vozů spoje SC503 jedoucího z Prahy do Ostravy. Richard Krajčo se tak stal PERSONOU NA CESTĚ MEZI OSTRAVOU A PRAHOU a zařadil se tak po bok světových hvězd, jakými jsou David Bowie, Liv Tyler či Bono Vox.
Antonín Kratochvíl, český fotograf světového formátu, žijící v USA, je držitelem ceny World Press Photo, kterou obdržel v roce 1998 za portrét Wiliama Dafoe. Lovosický rodák, který mládí prožil v Praze (odešel z Československa před sovětskou invazí), je držitelem několika významných světových ocenění a časopis American Photo ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů USA.
PERSONA je souborem mistrovských portrétů, pro které Kratochvíl použil svůj oblíbený černobílý materiál a zobrazil v expresionistickém a subjektivním stylu nejen slavné lidi, hvězdy a celebrity, ale i lidi zcela neznámé. Osoby slávy, které doprovázejí vždy barvy a stylizace, nám Kratochvíl prezentuje v až nadreálném světle a vytváří portrét, který posouvá slavnou, normálnímu světu vzdálenou osobnost do světa kolem nás. Kratochvílovy portréty jsou objevným hledáním opravdových hodnot pod zkreslujícím pozlátkem médii vytvářených ikon.
Mobilními výstavami ve vlakové galerii vytvořila LGP ve spolupráci s Českými drahami, a. s., nový kulturní fenomén, který slavil v roce 2005 značné úspěchy. Výstava fotografií dělníků „Workers“ světoznámého fotografa M. Salgada putovala po nádražích 12 českých a 11 slovenských měst , vidělo ji 63 000 návštěvníků a byla v přepočtu na den nejnavštěvovanější výstavou roku 2005.
Soutěž - Lidé a České dráhy, která probíhá současně s výstavou fotografií Antonína Kratochvíla PERSONA a projektem Každý z nás je umělec organizovanou Leica Gallery Prague, se uskuteční v období od 3. května 2006 do 30. července 2006.
V každém výstavním městě bude na speciálním panelu vystaveno 8 – 10 nejlepších fotografií, které budou vybírány především z hlediska originality nezávislou porotou, složenou z odborníků a zástupců Českých drah. V každém městě budou vylosováni autoři nejlepších fotografií, kteří obdrží dárkové předměty Českých drah. Po ukončení výstavy a soutěže 30. 7. 2006 budou ze všech nejlepších obrázků vybráni 3 nejlepší. Hlavní cena soutěže představuje jízdní doklad IN KARTA s aplikací In gold, což znamená roční cestování po železnici zdarma. Za druhé místo bude soutěžící oceněn mobilním telefonem od společnosti MOTOROLA a na třetí místo soutěžícího čeká cena v podobě Kilometrické banky ČD. Vyhlášení výsledků proběhne 31. srpna 2006.
Fotografie do soutěže je možno zaslat e-mailem na adresu: fotosoutez@cd.cz
Fotografická soutěž na téma - „Lidé a České dráhy - měníme se spolu s vámi.“
České dráhy mají cíl – být dynamicky se rozvíjející společností, která se jednoznačně orientuje na zákazníka. Tuto změnu mají možnost zachytit právě naši zákazníci vlastními objektivy a zároveň získat hodnotné ceny. České dráhy připravily fotosoutěž s názvem „Lidé a České dráhy - měníme se spolu s vámi.“ Cílem soutěže je zachytit originálním způsobem, jak se České dráhy mění na cestě 21. stoletím.
Hana Bednářová,
tiskové oddělení Českých drah
Autor: Mgr. Ivan Rašťák | Poslední úprava: 24. května 2006 (st)