Nová šance proti rakovině tlustého střeva
Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním mužů i žen a v České republice je jeho výskyt nejvyšší na světě. Ročně u nás onemocní asi osm tisíc lidí, z nichž pět tisíc zemře. V posledních 30 letech se výskyt onemocnění zdvojnásobil a počet úmrtí na ně ztrojnásobil. Vysoká úmrtnost souvisí s faktem, že polovina všech nádorů je zjištěna až v pokročilém stádiu. Olomoucký kraj patří mezi regiony s největším výskytem a počtem úmrtí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.
Přitom je rakovina tlustého střeva a konečníku nejlépe léčitelným nádorovým onemocněním, pokud je zjištěna včas. Lidé však dosud velmi málo využívají možnosti prevence.
Vysoce rizikovými skupinami jsou lidé s kolorektální rakovinou v rodinné anamnéze u příbuzných 1. stupně, tedy u rodičů, sourozenců nebo dětí. Patří sem i pacienti s chronickými střevními záněty, pacientky po operaci rakoviny prsu, vaječníků, dělohy a osoby po endoskopickém odstranění střevních adenomových polypů. Šanci na včasný záchyt nemoci dává dlouhodobé sledování pomocí endoskopického vyšetření tlustého střeva – kolonoskopie. Tyto skupiny však představují jen kolem 20 % všech nemocných s kolorektální rakovinou. Zbývajících 80 % nemá žádný z výše uvedených rizikových faktorů a takové onemocnění se označuje jako sporadický kolorektální karcinom. Výskyt sporadického kolorektálního karcinomu se v populaci zvyšuje od 50 let věku prakticky dvojnásobně na každých 10 let.
„Typické projevy onemocnění, jako je krev ve stolici, bolesti břicha, změny frekvence a konzistence stolice, nedostatek červených krvinek, váhový úbytek a nejasné zvýšení tělesné teploty, jsou až pozdními příznaky, které vedou k odhalení obvykle pokročilého onemocnění,“ upozorňuje přednosta II. interní kliniky FNOL Vlastimil Procházka. Choroba podle něj může probíhat řadu let zcela bez příznaků a v tomto období ji lze odhalit jen v rámci screeningových programů.
Novou nadějí pro včasné vyhledání osob, kterým hrozí vznik tohoto onemocnění, je od letošního roku úprava stávajícího screeningového programu. Ta nabízí osobám ve věkovém rozmezí 50–54 let vyšetření stolice na okultní krvácení v jednoročních intervalech a při jeho pozitivitě podstoupit kolonoskopii. V 55 letech je možné zvolit ze dvou následujících postupů: 1. bez ohledu na předchozí negativní výsledek testu stolice na přítomnost krve podstoupit primárně screeningovou kolonoskopii nebo 2. pokračovat ve vyšetření stolice na OK test ve dvouletých intervalech a podstoupit screeningovou kolonoskopii až po jeho pozitivitě.
Kolonoskopie je šetrné endoskopické vyšetření tlustého střeva a konečníku pomocí optického přístroje. Slouží k odhalení nejen časných forem rakoviny, ale také přednádorových stavů – adenomových polypů. Lidé tyto možnosti stále málo využívají. Přitom vyšetření může objevit nemoc před vznikem nebo v časných stádiích, kdy je více než devadesátiprocentní naděje na úplné vyléčení. Screening se u nás provádí již devátým rokem a v současné době nabízíme na endoskopickém oddělení II. interní kliniky FN Olomouc také možnost podstoupit primárně screeningovou kolonoskopii. Bližší informace lze získat na www.kolorektum.cz.
Zájemci o screeningové vyšetření stolice na přítomnost krve je mohou požadovat u svých praktických lékařů, ženy navíc u svých gynekologů. Primárně screeningovou kolonoskopii lze objednat na centrálním endoskopickém oddělení II. interní kliniky Fakultní nemocnice Olomouc na telefonním čísle 588 443 255.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 25. června 2009 (čt)