Evropský den parků v Olomouci, 24. 5. 2009
V květnu roku 1909 bylo ve Švédsku vyhlášeno prvních devět evropských národních parků a na památku této události se každoročně slaví Evropský den parků.
Velkoplošná chráněná území byla v průběhu uplynulých sta let vyhlašována ve všech zemích Evropy a u nás mezi ně řadíme nejen národní parky, ale také chráněné krajinné oblasti. Posláním těchto území je nabízet prostor pro poučení i oddych, pokud tyto aktivity probíhají šetrným, nebo jak je stále běžnější označení, „trvale udržitelným“ způsobem. Město Olomouc má v tomto smyslu mimořádně výhodnou polohu, protože CHKO Litovelské Pomoraví leží v těsném sousedství města a občané města i celého regionu oblast hojně využívají především ke krátkodobé rekreaci formou vycházek, cyklistických vyjížděk či plaveb po řece Moravě.
Iniciátorem a koordinátorem oslav je Katedra ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která oslaví příští rok dvacáté výročí svého založení. Pracoviště se snaží být ve stálém kontaktu s děním na domácím i mezinárodním poli ochrany přírody a při tom neztratit kontakt s domovským městem univerzity a celým regionem střední Moravy. Mimo jiné je to také dobrá příležitost pro studenty, kteří významně přispívají k organizaci akce, získat zkušenosti v propagační práci s veřejností.
Organizace Evropského dne parků je samozřejmě záležitost poměrně složitá a podílí se na ní více subjektů. Klíčovým partnerem je Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, zastoupená Správou Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, která poskytuje personální pomoc a řadu propagačních materiálů. Významnou roli v organizaci oslav je také Centrum ekologických aktivit Sluňákov, které pomáhá s propagací mj. i v rámci Ekologických dnů Olomouc. Dalšími spoluorganizátory jsou lesníci ze správy Lesů města Olomouce a Lesů české republiky, lesní správy Šternberk. Cílem lesních hospodářů v chráněné krajinné oblasti je vedle tradiční hospodářské činnosti také snaha o zajištění mimoprodukčních funkcí lesa.
Zvláštní poděkovaní patří Magistrátu města Olomouce, který poskytl prostředky i prostory pro propagaci ochrany přírody a Evropského dne parků. Záštitu nad akcí převzal náměstek primátora, pan Mgr. Svatopluk Ščudlík. Děkujeme i Městskému úřadu v Litovli, který rovněž nabídl pomoc s propagací, prostory a organizační zajištění.
Co, kdy a kde nabízíme?
Organizátoři srdečně zvou všechny zájemce na nevšední poznávací výlet do Litovelského Pomoraví konající se v neděli 24. května 2009.
Na trase „živé naučné stezky“, začínající v Centru ekologických aktivit Sluňákově v Horce nad Moravou a končící na náměstí v Litovli, se návštěvníci mohou od desáté hodiny setkat s terénními informačními stanovišti. Tato stanoviště budou obsazena členy stráže přírody CHKO, studenty Univerzity Palackého a lesníky, kteří Vám poskytnou výklad o nejdůležitějších a nejcennějších fenoménech CHKO Litovelské Pomoraví. Kromě zastávek v přírodě Litovelského Pomoraví Vám nabízíme i možnost vystoupit na radniční věž v Litovli a rozhlédnout se nejen po krajině nivy řeky Moravy, ale také po úbočích Nízkého Jeseníku a Drahanské vrchoviny.
Informace o programu oslav Evropského dne parků budou podávány obyvatelům i návštěvníkům Olomouce pomocí regionálních médií (tisk, televize, rozhlas, internetová stránka www.edp.upol.cz i webové stránky organizátorů). Propagační materiály budou k dispozici již na Ekojarmarku 1. 5. a poté, až do 23.5. ve vstupní hale Magistrátu města Olomouce a v Infocentru na Horním náměstí v Olomouci.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 20. května 2009 (st)