Academia film Olomouc: Vědět jinak
Již 43. ročník nejvýznamnějšího středoevropského festivalu věnujícího se populárně-vědeckému a dokumentárnímu filmu vypukne v Olomouci v polovině dubna letošního roku.
Academia film Olomouc (AFO) pořádá Univerzita Palackého v Olomouci ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Jihlava. Přehlídka nabídne netradiční propojení poznatků přírodních, humanitních i sociálně vědních oborů s oblastí umění a adiovizuálními médii. „Největší filmový festival v regionu překvapí diváky nekonvenčním přístupem, nadhledem a atraktivním programem, jaký nemá v českých podmínkách obdobu. AFO není uzavřená univerzitní akce, ale festival všech, kdo chtějí sdílet poznání skrze poutavé i rozporuplné filmové snímky,“ říká ředitel festivalu Petr Bilík.
Dramaturgie festivalu je již tradičně rozdělena do několika tematických bloků. Projekce soutěžních populárně-vědeckých dokumentů představují to nejlepší z tvorby uplynulého roku v Čechách i zahraničí, sekce Studio dává divákům jedinečnou možnost nejen zhlédnout zajímavé snímky, ale rovněž spatřit jejich tvůrce a diskutovat s odborníky na daná témata. 1968 – Globální revolta – je název bloku, který bude pomocí projekcí, přednášek a besed stopovat radikální vztah dějin a mýtů. Spor o vznik vesmíru a života na filmovém plátně bude hlavní náplní bloku Evoluce nebo zázrak? Do kontroverzních oblastí přivede návštěvníky blok nazvaný Příběhy detektivů, jehož součástí budou nejen projekce, ale i ojedinělá výstava fotografií z oblasti kriminalistiky a diskuse. V tomto „jiném“ pohledu bude pokračovat i tematický blok nazvaný Věda naruby, který se věnuje vědeckým omylům.
Nedílnou součástí festivalu AFO jsou i každodenní projekce pro děti. Nové technologie ve službách popularizace paleontologie a historie představí 3D Dinosauři, tedy unikátní trojrozměrné projekce ze života druhohorních zvířat. Nejširší veřejnosti, která se rozhodne pozorovat celou slavnost vědy a umění jen zpovzdálí, jsou věnovány projekce na náměstí, popularizující vědu pod širým nebem a za každého počasí. Vědě jako alternativnímu proudu spojujícímu radost z poznání a estetický zážitek bude věnováno Techno v rytmu srdce: hudební party doprovázející přímý přenos projevů nového života v těle matky.
V rámci přednášek a diskusí přijede do Olomouce řada významných hostů, mimo jiné významný řecký dokumentarista Paul Pissanos, kanadský režisér Peter Lynch či americký historik Robert Rosenstone. Bohatý bude i doprovodný program. Podrobné informace najdou zájemci na www.afo.cz.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 20. března 2008 (čt)