Jak, kdy a kde volit
Ve městě Olomouci se konají pouze volby do zastupitelstva města (ve městě se nekonají volby do Senátu) a to:
- v pátek dne 1. 11. 2002 v době od 14.00 do 22.00 hod.
- v sobotu dne 2. 11. 2002 v době od 8.00 do 14.00 hod.
Pro tyto volby do zastupitelstva města se nevydávají voličské průkazy! Město Olomouc je pro komunální volby rozděleno do 5 volebních obvodů, do každého obvodu se bude volit 9 členů zastupitelstva. To znamená, že v těchto komunálních volbách bude celkem zvoleno 45 členů zastupitelstva města.
Kdo může volit?
Právo volit do zastupitelstva města má státní občan České republiky, který alespoň v druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu ve městě Olomouci. Voliči bude umožněno hlasování poté, co v příslušném volebním okrsku prokáže svou totožnost a státní občanství ČR (platným občanským průkazem, popř. platným cestovním pasem).
Kde můžeme volit?
Město Olomouc je členěno na 88 volebních okrsků. Příslušné volební místnosti jsou uvedeny v "Oznámení o době a místu konání voleb", které bylo vyvěšeno na magistrátu, dále bylo zveřejněno v Radničních listech a na webových stránkách města, ve dnech voleb bude rovněž k dispozici ve všech volebních místnostech.
Jak můžeme volit?
Volit lze několika způsoby:
1. Volič může označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze jednu volební stranu. Tím je dán hlas všem kandidátům této volební strany v počtu, který je uveden na hlasovacím lístku, nejvýše však 9.
2. Volič může označit křížkem v rámečcích před jmény kandidátů toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoliv volební strany uvedené na hlasovacím lístku, nejvýše však může takto označit 9 kandidátů (kteří tedy mohou být z různých volebních stran). Tím je dán hlas každému označenému kandidátovi.
3. Volič může oba výše uvedené způsoby kombinovat, tzn. může křížkem označit jednu volební stranu a dále může křížkem označit kandidáty jiných volebních stran uvedených na hlasovacím lístku. V tomto případě platí, že je dán hlas jednotlivým označeným kandidátům a z označené volební strany je dán hlas pouze tolika kandidátům, kolik zbývá do počtu 9.
Příklad:
- Volič označí křížkem jednu volební stranu a dále 5 kandidátů z jiných volebních stran. Znamená to, že každý z pěti individuálně označených kandidátů obdržel po jednom hlasu a z jedné označené strany dostali hlas kandidáti na prvních čtyřech místech.
- V případě, že bude odevzdán hlasovací lístek, který nebude žádným z výše uvedených způsobů upraven, je tento hlasovací lístek neplatný. Pokud volič na hlasovacím lístku označí více než 1 volební stranu anebo více než 9 kandidátů, je tento hlas rovněž neplatný, tj. jako by volič nevolil.
Autor: JUDr. Alena Daubnerová | Poslední úprava: 22. října 2002 (út)