Exekuce je až posledním řešením, říká náměstek primátora Jiří Martinák
Jeden a půl tisíce případů neplacení poplatků předá každý rok olomoucká radnice k řešení soudním exekutorům. Nejčastěji Olomoučané neplatí poplatky za komunální odpad, následuje ignorování pokut uložených městskou policií a přestupkovým oddělením. Výjimkou nejsou ani dluhy na nájemném.
Olomoucká radnice spolupracuje již několik let s exekutorskými úřady, které jí pomáhají vymáhat peníze od dlužníků. Jak tato spolupráce funguje a jak byste ji zhodnotil?
Spolupráce města s exekutorským úřadem byla zahájena v říjnu 2003. Předmětem exekutorské činnosti pro město je vymáhání pravomocných a vykonatelných pohledávek z místních poplatků a z pokut uložených statutárním městem Olomouc. Tedy exekuce nařizuje soud na základě návrhu věřitele – města – a vlastní vymáhání je svěřeno soudnímu exekutorovi. Mimo uvedené případy ještě další dva exekutorské úřady vymáhají pohledávky z dlužného nájemného z bytů a nebytových prostor, které jsou ve správě Správy nemovitostí, a.s. Spolupráce s exekutorskými úřady je na dobré úrovni, bez větších problémů a osvědčila se. Je potřeba ale říct, že exekuce je vždy až poslední a krajní řešení, ke kterému přistupujeme.
Máte k dispozici konkrétní čísla z poslední doby – tedy kolik pohledávek exekutoři řešili a kolik peněz celkem vybrali a jak tomu bylo v předchozích letech?
Ne všechny pohledávky, které vznikají z činnosti statutárního města Olomouce, jsou automaticky předávány k soudu a k následné exekuci. Dlužníci jsou nejdříve prokazatelným způsobem vyrozuměni o nutnosti uhradit dluh a současně jsou informováni, že pokud dluh v náhradním termínu neuhradí, bude následovat exekuce. K vymáhání soudním exekutorem dochází tedy jen u menší části pohledávek města, kdy jsou neúčinné snahy o dobrovolnou úhradu, a dlužník žádným způsobem nespolupracuje.
Od počátku spolupráce s exekutorským úřadem, tj. od října 2003 do konce roku 2008, jsme k soudu předali celkem 8 504 pohledávek k exekuci v celkové hodnotě 11,9 milionu korun, z toho exekuce proběhla či byla zahájena u 7 351 případů. Zcela vymoženo a uhrazeno bylo 3 807 pohledávek a na účet města bylo odvedeno 4,5 milionu korun.
Z podnětu Správy nemovitostí, a.s., byly do dnešního dne předány k exekuci pohledávky v celkovém objemu 10,3 milionu korun, vymoženo exekutorskými úřady bylo ke konci roku celkem 3,6 milionu korun. Ročně je průměrně předáno k soudní exekuci zhruba 1 500 nových případů.
V kterých oblastech (agendách) mají Olomoučané nejvíc dluhů?
Nejvíce dluhů – co do počtu případů - má agenda místních poplatků, konkrétně místní poplatek za komunální odpad, následují dlužníci na pokutách uložených městskou policií a přestupkovým oddělením. Soudní exekucí rovněž vymáhá dluhy odbor živnostenský, stavební a odbor životního prostředí. Jak již bylo výše uvedeno, soudní exekucí jsou vymáhány také dluhy z nájemného z bytových a nebytových prostor ve správě SNO, a.s.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 21. února 2009 (so)