Kde si ve městě opravit boty?
Zima je za dveřmi a mnozí z nás chtějí dát letní oděvy a obuv ještě před tím, než je uklidí na dno do skříně, do pořádku. Především u obuvi si zřejmě sami neporadíme. Opravit ošoupané podpatky, okopané špičky nebo dokonce větší závady, to je práce pro odborníka. Chtěli jsme zjistit, kolik jich ve městě je a jak jsou Olomoučané s jejich službami spokojení.
Opraven je v Olomouci dostatek
Z ankety mezi Olomoučany vyplynulo, že opraven obuvi je v Olomouci dostatek. Napočítali jsme jich něco kolem deseti a jen málokterý z oslovených nevěděl, kam by se v případě potřeby nechat si spravit boty vydal. „Chodívala jsem do města, napřed k Prioru a na náměstí Hrdinů, ale za vyměnění gumové podrážky podpatku si účtovali kolem stovky. To mi přijde opravdu drahé, obzvlášť když vám ten podpatek pak vydrží měsíc a můžete ho měnit znovu,“ postěžovala si osmatřicetiletá Jana a dodala: „Teď už chodím do Hodolan, kde mi ten samý čudlík udělají za poloviční cenu. Je to sice z ruky, ale když vezmu několikery boty a zajedu tam, určitě se to vyplatí.“
„Bydlíme v Holici a chodívali jsme na náves Svobody. Je ale fakt, že už jsme tam dlouho nebyli, takže aktuální ceny neznáme,“ prozradil manželský pár z Olomouce. „Boty i punčochy si nechávám už léta opravovat vedle Dopravního podniku. Sousedka chodí na Povel a taky je tam spokojená,“ řekla paní Zdena Plchová.
Opravářům nahrává i dlažba
Olomoucké ženy, které alespoň někdy vyrazily do centra města na vysokých podpatcích, mají jednu společnou zkušenost: jen málokdy se podaří projít přes náměstí bez úhony a elegantní boty často končí právě v rukou opravářů obuvi. „Bohužel, vysoké podpatky nosit do práce musím a nehody, kdy mi uvíznou mezi kostkami nebo se rovnou ulomí, zažívám poměrně často. Jedna taková oprava stojí kolem stokoruny a myslím, že opravnám tato situace rozhodně vyhovuje,“ svěřila se mladá úřednice, která prý chodí pravidelně do opravny v ulici 28. října. „Jsem docela spokojená,“ dodala. Další oslovení spoluobčané jmenovali ještě opravny v ulici I. P. Pavlova, nebo v Roosveltově ulici.
Opravit boty? Raději nové!
Soudě podle poměrně častých reakcí některých z vás, na tom ale opravny nebudou až tak dobře. Mnozí totiž před opravou staré obuvi dávají přednost koupi nové. „Boty už spravovat nenechávám. Když vás oprava přijde na několik set korun, nemá to cenu. Na tržnici si za ty peníze můžu koupit nové boty,“ řekla dvaapadesátiletá Jiřina Hlaváčková. Na tom se shodli i další respondenti. „Boty jsem si nechala opravit asi dvakrát. Vždycky to bylo tak příšerně zfušované, celé ulepené od lepidla, křivě uřezané a přišité, že bych se styděla v nich znovu vyjít. Zaplatíte za to ohromné peníze a ještě na to několik týdnů čekáte, a pak je to na nic,“ zlobila se Barbora Krušinová, která už prý boty, v okamžiku, kdy doslouží, vyhazuje.
Ať už tento názor sdílíte nebo ne, jisté je, že v Olomouci máte rozhodně na výběr.
Autor: Tiskové oddělení | Poslední úprava: 23. října 2008 (čt)