Raci našli domov v centru města
Už několik let se odbor životního prostředí snaží spolu s ochránci přírody o záchranu populace raků říčních. V rámci tohoto významného a dnes už tradičního projektu vypustili odborníci začátkem listopadu další skupinku těchto vzácných zvířat, která byla odchována ve specializované líhni v Olomouci, do Mlýnského potoka přímo v centru města.
„V České republice se setkáváme s pěti druhy raků, ale pouze dva z nich, rak říční a rak kamenáč, jsou naši původní. Oba jsou však kriticky ohrožení,“ upozornil vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.
Zbylé tři druhy jsou nepůvodními druhy raků a byly k nám přivezeny z ciziny. Rak bahenní byl dovezen v roce 1892 z Haliče jako náhrada za raka říčního, jehož populace byly zdecimovány račím morem. „Zbylé dva druhy raků, rak signální a rak pruhovaný, jsou nevítanými přírůstky naší fauny původem ze Severní Ameriky. Nebezpečí nepůvodních amerických druhů raků spočívá v tom, že z lokalit agresivně vytlačují naše původní druhy raků, ale také že přenášejí nákazu račího moru, proti kterému jsou sami odolní,“ vysvětlil Loyka.
V uplynulých šesti letech se podařilo úspěšně vysadit 3200 raků říčních do Moravy, včetně Mlýnského potoka i Bystřičky přímo ve městě, nebo do nádrže v Olomouci Radíkově. Na odchov raků přispělo město letos částkou 55 tisíc korun.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 20. listopadu 2007 (út)