Zákaz odběru vody je velmi aktuální, stav vod se může výrazně zhoršovat
Léto je v plném proudu a nevyhýbá se ani Olomouckému kraji. Vysoké teploty, tropické noci a prohlubující se sucho nutí vodoprávní úřad odboru životního prostředí olomouckého magistrátu uvažovat o zavedení opatření. Konkrétně může na dobu tří měsíců omezit užívání pitné vody z veřejného vodovodu. O vydání takového nařízení nyní žádají obce Velký Újezd a Slatinice.
Opatření by znamenalo zákaz napouštění bazénů a zalévání zahrad pitnou vodou. Vodoprávní úřad má zároveň povinnost chránit i povrchové vody a život v nich. Může tedy rozhodnout o zákazu odběru vody z vybraných vodních toků. „Nepříznivá situace je i v případě vodních toků. Při dlouhotrvajícím bezdeštném období, vysokých teplotách, poklesu hladiny povrchových vod totiž hrozí kyslíkové deficity a v důsledku toho úhyny ryb a dalších vodních živočichů,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Petr Loyka.
Čistota uzavřených vod je podle Loyky zatím uspokojivá: „Je to dáno i tím, že jde o uzavřené, větší či menší jámy po těžbě štěrkopísku, které nemají na rozdíl od vodních nádrží přítok obsahující často nevyčištěné odpadní vody plné fosforu, jenž je hlavní živinou pro sinice a jsou stabilním prostředím.“ Ani u uzavřených vod však pracovníci odboru životního prostředí nepolevují v obezřetnosti. Není totiž tak důležité, kolik kyslíku je ve vodě během dne, ale klíčové je, kolik ho v ní zůstává v noci, kdy všechny živé organismy kyslík spotřebovávají.
Pracovníci odboru životního prostředí i olomoučtí rybáři sledují průběh počasí, vývoj průtoku v říčním systému Moravy v Olomouci i situaci v uzavřených vodách, aby v případě deficitu kyslíku ve vodě mohla být přijata potřebná opatření. Platí jednoduché pravidlo: čím vyšší teploty, tím nižší je rozpustnost kyslíku ve vodě a zároveň roste jeho spotřeba rybami i dalšími živočichy. Stav, kdy po sérii tropických nocí a teplotních rekordů dochází ke kritickému poklesu kyslíku ve vodě, se začíná opakovat čím dál častěji.
Fosfor ve vodách:
- Fosfor z nevyčištěných odpadních vod je hlavní potravou pro sinice, organismy z říše bakterií. Tyto jsou evolučně velmi staré, jednoduché, ale bohužel velmi odolné. Stačí jeden přísun fosforu do nádrže v nevyčištěných odpadních vodách a sinicím to stačí na celou sezónu. Problémy způsobují i extrémy počasí. Dříve trval silný déšť třeba 10 až 15 minut. Co doteklo v jednotné kanalizaci, v niž jsou dohromady splaškové i srážkové vody, směřovalo do záchytných nádrží. Nynější intenzivní deště směřují nevyčištěné odpadní vody do odlehčovacích komor a z nich nevyčištěné přímo do toků, nádrží. Současně je odnášena nejúrodnější hlína z polí.
- Sinice mají rády vodu nad 20 stupňů, což v minulosti bylo od poloviny června tak 40 dní, nyní to trvá déle od konce května až do druhé poloviny září. Sinicové vodní květy jsou toxické, odumírání, rozklad, dezintegrace buněk s vylitím buněčného obsahu do vody dostává do prostředí pigmenty i toxiny.
Autor: Bc. Jan Horejš | Poslední úprava: 1. července 2025 (út)