Olomouc si připomněla Den vítězství
Kytice, věnce, proslovy. U hrobů a památníků si Olomoučané i politická reprezentace města dnes připomněli zásadní den pro současný život – Den vítězství. Den, kdy 8. května 1945 skončila druhá světová válka. Největší a nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva.
„Válka je selháním politiků a prohrou diplomacie,“ řekl na Ústředním hřbitově v Neředíně primátor Miroslav Žbánek. Ve svém projevu vyzdvihl Jana Masaryka.
„Připomeňme nejen oběti, ale také osobnosti, které dokázaly spojit zdánlivě nesmiřitelné politické směry, západní a komunistický východní, v dubnu 1945 do košické vlády a založili tak vlastně budoucnost republiky. Jméno, které stojí za tímto úspěchem je jméno Jana Masaryka. Humanisty, politika, který dokázal formovat československou, ale i evropskou a světovou politiku,“ zdůraznil primátor Žbánek.
Podle něj to byl právě Jan Masaryk, kdo nevěřil na rozdělenou východní a západní Evropu a byl přesvědčen o tom, že se evropský humanismus má spojit. Právě proto, aby zabránil dalším válečným konfliktům v Evropě.
„Byl to Jan Masaryk, kterého o tři roky později právě jeho demokratické smýšlení jeho obrovské uznání západními demokraciemi a západními státy stálo v roce 1948 život. Věnujme proto tyto dny nejen odkazu padlým, nejen těm, kterým ublížila druhá světová válka, ale také těm, kteří dostáli tomu, co má dělat politika, co má dělat diplomacie a zkusme si tyto hodnoty a ideály přenést i do současnosti,“ vyzval primátor.
Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík dnes také celebroval v katedrále svatého Václava děkovnou mši za ukončení druhé světové války. Po celé republice se 8. května v 19 hodin rozezní zvony a Olomouc nebude výjimkou. A konec války připomene po 80 letech i koncert na Horním náměstí, na němž vystoupí Emil Viklický Trio.
Autor: Mgr. Pavel Konečný | Poslední úprava: 8. května 2025 (čt)