Chystá se oprava koryta řeky Bystřice, dotkne se i náplavky
Povodí Moravy opraví opěrné zdi řeky Bystřice v Olomouci. Práce začnou v červenci a potrvají čtyři měsíce. Důvodem je technický stav zdí. V souvislosti s tím dojde také k vypuštění jezové zdrže, která vzdouvá i hladinu v řece Moravě. V období snížené hladiny řeky se proto na náplavce nebudou konat kulturní a společenské akce.
Práce budou probíhat na přibližně 1,2 kilometru dlouhém úseku od lávky v ulici Bystrovanská až po soutok s Moravou. „Cílem prací je zajištění bezpečnosti při zvýšených průtocích, stabilizace koryta vodního toku a prodloužení životnosti opevnění, které je součástí protipovodňových opatření Olomouce. Pokud bychom práce neprovedli, mohla by voda při povodňových stavech narušit břehy,“ popisuje význam oprav Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy.
K bezpečnému provedení prací musí investor vypustit jezovou zdrž, která vzdouvá hladinu v Moravě i v Bystřici. „Vše je pečlivě naplánované tak, aby hladina v jezové zdrži byla snížená pouze na nezbytně nutnou dobu. Vypouštění bude pozvolné i s ohledem na stavební práce níže po toku v rámci IV. A etapy protipovodňových opatření Olomouce. Na konci srpna pak zahájíme kompletní plnění nadjezí na provozní hladinu,“ vysvětluje Gargulák.
Srážka je naplánovaná a vodoprávním úřadem schválená v termínu od 8. července do 26. srpna. „V tomto období nebude náplavka využívána pro kulturní akce. Žadatele o tom informujeme a doporučujeme jim využít pozdější termíny,“ uvedla Karin Vykydalová, vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu magistrátu.
Od 8. července do 5. srpna půjde o úplnou srážku, kdy bude hladina tvořena pouze přirozeným průtokem. V tomto období provede správce toku stavební práce na základech a běžně zaplavených částech zdí. Následně od 6. srpna do 26. srpna Povodí Moravy hladinu v jezové zdrži zvedne přibližně o metr. Na konci srpna začnou vodohospodáři jezovou zdrž opět napouštět.
Veškeré práce na opravách opevnění Povodí Moravy zahájí v červenci a potrvají do října 2024. Náklady přijdou na 7,8 milionu korun.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 26. června 2024 (st)