Architekti a Olomoučané přemýšleli nad areálem tržnice
Dotazníkové šetření posloužilo jako podklad architektům a urbanistům pro jednodenní intenzivní workshop, kde měli navrhnout uspořádání prostoru kolem tržnice na období příštích deseti až patnácti let.
Mezi největší problémy, které lidem brání v aktivním využívání území v okolí tržnice, patří jeho relativní vyprázdněnost. Z online průzkumu vyplynulo, že Olomoučané nejsou spokojení s tím, jak v současné době veřejný prostor okolo tržnice vypadá.
Ačkoliv jde o frekventované místo v těsné blízkosti historického centra města, většina lidí touto lokalitou pouze prochází a moc se tam nezdržuje. Jedinou výjimkou jsou akce, které se u tržnice čas od času odehrávají nebo populární zeleninové trhy. Ty nyní pořádá dočasný správce areálu Výstaviště Flora Olomouc.
Respondenti, kteří ale nebyli pouze z Olomouce, často zmiňovali nedostatek laviček nebo třeba chybějící vzrostlou zeleň poskytující stín. Uvítali by také nějaký vodní prvek, pítko, nebo třeba oživení v podobě uměleckého díla. Jako velký problém se ukázaly i veřejné toalety, chybějící občerstvení s posezením, nebo třeba absence hřiště. Zájem byl také o větší množství kulturních a společenských akcí, které by se v tomto prostoru mohly konat.
Deset a více let
„Osud tržnice a prostoru, který ji obklopuje, není veřejnosti lhostejný. Během necelých dvou týdnů nám přišly téměř dva tisíce odpovědí. Naprostou většinu z nich, necelých 80 procent, nám zaslali Olomoučané a dalších 15 procent tvořili reakce lidí žijících v blízkém okolí,“ uvedla urbanistka Eva Bomberová z útvaru hlavního architekta.
Vyplněné dotazníky se staly součástí podkladů pro architekty, kteří se na konci září sjeli do Olomouce, aby se přímo na místě zamysleli nad možným využitím městské tržnice v příštích letech.
„Odhadujeme, že na přípravu definitivní podoby tohoto klíčového městského uzlu s budovami, náměstím a ulicemi bude potřeba deset až patnáct let,“ vysvětlil náměstek primátora Tomáš Pejpek.
Úspěšný experiment
Vedení města si vzalo za úkol začít řešit budoucí podobu tržnice a bývalého autobusového nádraží. „Jde o nejvýznamnější nedokončený prostor v centru města, který se navíc nachází na spojnici historického centra, několika parků a Šantovky. Uvědomujeme si, že od zahájení debaty po skutečný start výstavby půjde minimálně o desetiletí a nechceme takovou dobu nechat tuto lokalitu ležet ladem,“ dodal náměstek Pejpek.
Devítka architektů a urbanistů se v rámci workshopu zabývala možnostmi, jak jednoduše a levně využít řešené území a zároveň naplnit očekávání lidí. Jak se jim to povedlo, mohla veřejnost zhodnotit na veřejné prezentaci návrhů.
„Poněkud experimentální formát práce byl úspěšný. Díky návrhům a tezím máme z workshopu k dispozici konzistentní názor, jak uspořádat prostor u tržnice, jak jej využít a s jakými architektonickými prvky pracovat. To vše nyní překlopíme do uceleného plánu, který zkonzultujeme se všemi zainteresovanými stranami a projednáme v městské radě. Bude-li přijat stejně dobře jako u veřejnosti, dá se předpokládat, že se podaří vyčlenit na atraktivní podobu a využití prostoru i finanční prostředky,“ přiblížil budoucí postup náměstek Pejpek.
Zachovat, co funguje
Většina přítomných architektů se shodla na tom, že by bylo dobré zachovat volnou plochu pro tržiště a udržet charakter místa i s jeho prázdnotou – jako městotvornou hodnotou.
Zároveň je podle nich důležité dát lidem důvod, aby tímto místem jen neprocházeli, ale chtěli tam trávit čas. Například tím, že prostor dostane nové atraktivní funkce, které ho oživí, ale i nové povrchy či rastr vzrostlých stromů.
V neposlední řadě došli architekti k závěru, že je potřeba posílit propojení areálu s jeho okolím – s Mlýnským potokem, nedalekými Bezručovými sady a okolními ulicemi. Jedná se zejména o úpravu Aksamitovy ulice, která slouží nejen jako propojka s historickým centrem, ale i jako pomyslná zelená linka k Bezručovým sadům.
„Mezi dalšími způsoby využití se objevila například multifunkční plocha, kryté tržiště, malé gastro, skatepark, kultivované parkoviště, nová stromořadí či variabilní konstrukce tvořené kontejnery nebo lešeňovou konstrukcí se zelení,“ zmínila některé z nápadů vedoucí útvaru hlavního architekta Jana Křenková.
Návrhy tak reflektovaly názory Olomoučanů, studentů nebo lidí dojíždějících do Olomouce za prací.
Celou prezentaci s návrhy architektů a urbanistů si můžete stáhnout zde.
| Poslední úprava: 6. listopadu 2023 (po)