Olomoucké veřejné instituce se v říjnu věnují dobrovolnictví. První byli zaměstnanci magistrátu
Dobrovolníci z řad úředníků Magistrátu města Olomouce vyrazili ve čtvrtek 12. října pomáhat do vybraných městských a neziskových organizací. Byli tak prvními zástupci olomouckých veřejných institucí, jejichž zaměstnanci se během října zapojují do dobrovolné výpomoci ve veřejném prostoru, v zařízeních sociálních služeb i jinde. Dobrovolníky z řad zaměstnanců Magistrátu města Olomouce budou v pátek 20. října následovat ještě pracovníci Univerzity Palackého a krajského hejtmanství.
Dobrovolnický den magistrátu zahájili hned ráno, a to v prostorách centra ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou, náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská a vedoucí odboru sociálních věcí magistrátu Michal Majer. Patnáct úředníků, kteří se sem přihlásili, pracovalo v okolním přírodním areálu - naváželi hliněnou podlahu pod dobové pece, čistili náhon rybníka od spadaných větví, natírali dřevěné prvky v areálu a odplevelovali plochy Rajské zahrady. Část jich vyjela až k Litovli, kde provedli generální úklid Informačního centra Šargoun. „Za celý Sluňákov bych chtěl všem zúčastněným zaměstnancům magistrátu velmi poděkovat za veškerou odvedenou práci. Ušetřili jste nám spoustu času a sil,“ zhodnotil zapojení magistrátních dobrovolníků koordinátor Ondřej Horňák.
Dalších sedm dobrovolnic vyrazilo do městské části Holice, kde sídlí Rodinné centrum Heřmánek. „Pomáhaly jsme s úklidem centra, včetně umývání oken. Byl to příjemně strávený čas v kolektivu skvělých a inspirativních lidí,“ shrnula své dojmy z dobrovolnictví v zázemí centra Jana Drastíková z oddělení sociální práce a poradenství. „Ráda jsem svým zapojením podpořila Centrum Heřmánek, protože jejich práce je neskutečná a velmi potřebná,“ dodala. Pomoc pracovnic magistrátu ocenila spoluzakladatelka Heřmánku Petra Tenglerová: „Děkujeme za skvělou energii a kus práce, kterou udělaly vaše zaměstnankyně. Budeme rádi, když se bude v této tradici pokračovat.“
Menší skupinka pomáhala i v Botanické zahradě Výstaviště Flora. „Bylo zde krásně teplo, svítilo sluníčko, práce v zeleni byla moc příjemná a šla nám dobře od ruky,“ zhodnotila sociální pracovnice Jana Haasová dojmy své a svých kolegů při údržbě areálu botanické zahrady. K chuti jim přišlo i občerstvení v podobě honzovských buchet, které nejen této skupině dobrovolníků rozvezli koordinátoři akce.
V zeleni pracovali i ti zaměstnanci, kteří se rozhodli dobrovolničit v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku. „Všichni jsme si to užili. Věnovali jsme se odklízení náletových listnatých stromků, které poslouží jako krmivo například pro žirafy. Šlo o poctivou lesnickou práci, takže někteří z týmu byli zprvu trochu překvapeni její intenzitou,“ přiblížil právník Adam Štěpánek. Na konci směny ale všechny čekala odměna v podobě opékání špekáčků a prohlídky zázemí zoologické zahrady.
Do reality sociálních služeb se podívali zájemci, kteří si vybrali dobrovolnictví u Maltézské pomoci v centru města. Pomohli vymalovat školicí místnost pro seniorské vzdělávací kurzy a po poledni vyrazili na vycházku s několika klienty s pohybovým handicapem a za klienty Domova pro seniory Pohoda ve Chválkovicích, o které se organizace stará. V zahradě domova si s nimi povídali a poslouchali jejich životní příběhy. „Bylo to pro mě velice osvěžující, uklidňující nahlédnutí mimo naši běžnou pracovní rutinu,“ ohlédla se za „povídáním s babičkami“ Veronika Schejbalová z odboru informatiky. „Navíc mi to neukradlo žádný volný čas, kterého mám jinak málo,“ komentovala skutečnost, že magistrát svým zaměstnancům na účast na Dobrovolnickém dni poskytl jako bonus placený den pracovního volna.
Koncept Dobrovolnického dne magistrátu je součástí snahy města Olomouce propagovat a propojovat dobrovolnické aktivity, které probíhají na jeho území. Od počátku roku funguje permanentní koordinační platforma pro dobrovolnictví zaštítěná městem, již dříve bylo založeno výroční oceňování dobrovolníků cenou Křesadlo, ale Dobrovolnický den Magistrátu města Olomouce se nyní konal vůbec poprvé. „Jedním z jeho cílů bylo zviditelnit pozitivní obraz zaměstnanců magistrátu na veřejnosti, pomoci dobré věci a také se poznat napříč jednotlivými odbory v neformálním prostředí při jiné než běžné pracovní činnosti,“ přiblížil motivaci vedení úřadu jeho tajemník Jan Večeř.
„Vedle individuálního dobrovolnictví, kterému se může každý podle svých možností věnovat ve volném čase, vnímám i důležitost organizovaného firemního dobrovolnictví. Z ohlasů zaměstnanců i navštívených organizací už nyní víme, že Dobrovolnický den našeho magistrátu nebyl jednorázovou záležitostí. Budeme ho jistě opakovat v příštím roce a já doufám, že si vybuduje příjemnou tradici podobně jako jiné aktivity stmelující naše zaměstnance,“ uzavřela náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská.
Autor: JUDr. Hynek Pečinka, LL.M. | Poslední úprava: 18. října 2023 (st)