Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomoučané jsou v Lublinu vítáni

Olomoučané jsou v Lublinu vítáni

Olomoučané jsou v Lublinu vítáni

22. května 2023 (po)

Dvě podobná stejně velká univerzitní města s akademickým zázemím – Olomouc a Lublin – stojí na prahu nové spolupráce. Na radnici i na univerzitu či do Muzea umění dnes zavítala polská delegace.

„Vítejte v mé skromné pracovně,“ přijal primátor Mirek Žbánek v polštině zahraniční hosty. I když na jednání byla přítomna tlumočnice, většinou si obě strany stolu rozuměly. Olomoucký primátor informoval náměstka lublinského primátora Artura Szymczyka o spolupráci města s partnery ve středoevropském prostoru.

„Musím přiznat, že Olomouc na mě udělala dobrý dojem,“ řekl náměstek Szymczyk a vyjmenoval několik olomoucko-lublinských paralel. Zdůraznil, že jeho město má zájem o skutečnou spolupráci. „Nemyslím politické deklarace, ale živou spolupráci na poli kultury, sportu nebo vědy,“ prohlásil Szymczyk.

Také olomoucký primátor Žbánek potvrdil, že na společné projekty je město připraveno. „Zajímá nás především multižánrová a multigenerační spolupráce od základních škol po kluby seniorů,“ řekl primátor. Loňský česko-polský rok podle něj vzbudil mezi Olomoučany o Polsko zájem. Vstřícnost ke spolupráci deklaroval za město i za olomouckou univerzitu také náměstek primátora Viktor Tichák.

Součástí polské delegace byl rektor lublinské univerzity Marie Curie- Skłodowské Radosław Dobrowolski. „Olomouc znám dobře z devadesátých let. Byl jsem tady na své první vědecké stáži. Dodnes tady mám přátelské vazby a vidím, jak město i univerzita vzkvétají,“ uvedl rektor Dobrowolski. Budování dobrých vztahů s Univerzitou Palackého a městem považuje za správný krok do budoucna.

Náměstka primátora Lublinu i rektora doprovázeli Iwo Weremko z lublinského Úřadu pro mezinárodní spolupráci, Petr Vlček, ředitel Českého centra ve Varšavě, a Bogdan Łukasik, honorární konzul České republiky v Lublinu, který pozval všechny Olomoučany k návštěvě východního Polska.

Lublin je letos městem evropské mládeže a pro příští rok kandiduje na označení Evropské město kultury.

Fotografie:

| Poslední úprava: 22. května 2023 (po)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon