Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Průzkumníci na Povelu vyrazí do ulic, zajímá je názor na třídění kuchyňského odpadu

Průzkumníci na Povelu vyrazí do ulic, zajímá je názor na třídění kuchyňského odpadu

Průzkumníci na Povelu vyrazí do ulic, zajímá je názor na třídění kuchyňského odpadu

7. března 2023 (út)

Názor na třídění gastroodpadu z domácností zjišťují na olomouckém sídlišti Povel pracovníci specializované agentury. V této městské části totiž od loňska běží pilotní projekt sběru kuchyňského odpadu. Ten mohou občané nově odkládat do speciálních nádob umístěných u vybraných kontejnerových stání. Průzkum probíhá od úterý 7. března do 9. března od 13 do 17 hodin.

„Získané poznatky z průzkumu poslouží k úpravám pilotního systému, případně k jeho rozšíření do dalších lokalit ve městě,“ popisuje smysl šetření náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák odpovědný za oblast odpadového hospodářství ve městě. V ulicích se tak budou tři dny pohybovat dvoučlenné týmy, které budou oslovovat kolemjdoucí. Každý, kdo tazatelům odpoví na pár krátkých otázek, obdrží jako poděkování dárek v podobě opakovaně použitelného sáčku na ovoce a zeleninu vyrobeného z recyklovaného materiálu.

V lokalitě bude v době průzkumu k dispozici také stánek. „U něj zájemci získají bližší informace o třídění gastroopdpadu, například prošlých potravin či zbytků pokrmů. V případě, že vyplní i dotazník, zapojí se tím do soutěže o dárkové balíčky s regionálními produkty,“ doplňuje vedoucí oddělení odpadového hospodářství olomouckého magistrátu Petr Swaczyna. Infostánek bude umístěn v Jánského ulici na prostranství před poliklinikou, nebo na ploše před bývalým kulturním domem Zenit u fontány v Nedvědově ulici.

Součástí akce je také osvěta v oblasti správného nakládání s gastroodpady. Pro zájemce je připraven leták s podrobnými informacemi, co do nádob na kuchyňský odpad patří, co naopak jeho recyklaci komplikuje nebo do nich nepatří. „Smyslem projektu recyklace gastroodpadu je především snížení podílu směsného komunálního odpadu, jehož likvidace stojí nemalé prostředky z městské pokladny,“ upozorňuje náměstek Otakar Štěpán Bačák.

Kuchyňský odpad z Olomouce se využívá jako obnovitelný zdroj a energeticky se zpracovává v bioplynové stanici společnosti EFG Rapotín BPS. Ta v krajské metropoli zabezpečuje systém sběru gastroodpadu v pilotní lokalitě.

Další informace jsou k dispozici na stránkách www.tridimgastro.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. března 2023 (út)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon