Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc opět boduje, má stříbro za třídění odpadů

Olomouc opět boduje, má stříbro za třídění odpadů

Olomouc opět boduje, má stříbro za třídění odpadů

21. září 2022 (st)

Olomoučané opět potvrdili, že patří k české špičce v třídění odpadů. Město má stříbro v soutěži O keramickou popelnici. Druhou příčku získalo v rámci Olomouckého kraje v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel. Sedmnáctý ročník soutěže na podporu sběru separovaného odpadu uspořádala Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.

„Olomouc patří dlouhodobě mezi lídry v třídění odpadů, a to jen díky Olomoučanům. To jsou ti nejdůležitější partneři projektu a ocenění proto patří výhradně jim,“ zdůraznil náměstek primátora pro oblast odpadového hospodářství Otakar Štěpán Bačák. Recept na úspěch podle něj spočívá v dlouhodobé a systematické práci v oblasti nakládání s odpady a především v ochotě občanů přijímat pozitivně všechny novinky. „Počet komodit určených ke třídění stále roste a přitom je jasně vidět, že se naši občané ke třídění staví nadále zodpovědně,“ ocenil náměstek Bačák. V oblasti třídění odpadů má Olomouc na svém kontě z minulosti celou řadu prvenství. Město bylo například průkopníkem v zavádění třídění nápojových kartonů do speciálně určených sběrných nádob či ve sběru bioodpadů ve vybraných městských částech. Velkou pozornost věnuje už mnoho let i ekologické výchově na školách.

Do letošního ročníku soutěže se zapojilo 399 obcí a měst Olomouckého kraje. V samotném klání se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla mimo jiné i hustota sběrné sítě a další doplňková kritéria. Součástí ocenění jsou i motivační finanční odměny na podporu odpadového hospodářství, které obcím na medailových příčkách poskytne Olomoucký kraj. Obce si tak mezi sebe v závislosti na konečném umístění rozdělí celkovou částku 300 tisíc korun.

„Olomoucký kraj dosáhnul na první příčku v pomyslném srovnání všech krajů ČR. Na jednoho obyvatele tohoto kraje připadlo za rok 2021 v průměru 89,7 kilogramu vytříděného odpadu. To je zhruba o deset kilogramů více než v roce 2020. Ocenění má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat," sdělila oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.

Společnost EKO-KOM podporuje rozvoj třídění odpadu v regionu. A to díky projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu, včetně obalové složky. Kompletní výsledky, podrobná pravidla soutěže a další informace jsou k dispozici na www.jaksetociodpady.cz

| Poslední úprava: 21. září 2022 (st)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon