Příbuzní slonů porodili mláďata
Výběh damanů skalních, jejichž nejbližšími příbuznými jsou sloni, v olomoucké zoologické zahradě pořádně ožil. 12. června se v něm narodila hned tři mláďata a v těchto prázdninových dnech už na sebe poutají pozornost návštěvníků.
„Jedná se o zcela první potomstvo tohoto páru. Tak, jak se zpočátku ukrývali, tak nyní již skotačí ve venkovním výběhu i vnitřní ubikaci,“ raduje se zooložka Libuše Veselá.
První příslušníci tohoto druhu přicestovali do olomoucké zoo v roce 1997 a pobývali v pavilonu žiraf. Návštěvníkům se později představili v pavilonu Kalahari. Přesně v něm totiž našli svůj domov. Ubikaci sdílí s hrabáči kapskými. Současný pár damanů skalních tvoří sameček přivezený ze Zoo v Hamburgu a samička z vlastního chovu v zoologické zahradě. „Ačkoliv se jedná o afroarabský druh, tito damani stejně jako další obyvatelé tohoto pavilonu nesou stejný druhový název capensis. Na to, jestli jsou damani pro hrabáče dobří sousedé a spolubydlící, dostaneme odpověď až v době eventuálního odchovu u hrabáčů,“ popisuje mluvčí zoo Iveta Gronská.
V Zoo Olomouc se podařilo odchovat už přes 20 mláďat. Damani skalní obývají africké křovinaté savany a skalní útvary. Jsou to poměrně malá zvířata, vážící do 5 kg, která na první pohled připomínají divoká morčata. Na předních nohách mají 4 prsty s kopýtky, která podobná nehtům, na zadních nohách potom prsty tři. Našlapují na chodidla s měkkými přilnavými polštářky. Při pohybu po téměř kolmých skalních stěnách v soutěskách se umí opírat hřbetem o protější skalní stěnu. Jejich pohyb v tomto prostředí je velmi obratný. Horní řezáky neustále dorůstají a u starších samců připomínají sloní kly. Se slony je spojuje také to, že jsou to zvířata velmi inteligentní. Živí se rostlinnou potravou, trávou, větvičkami a bylinami. Damani mají poměrně špatnou termoregulaci a velmi rádi se vyhřívají na sluncem rozpálených kamenech. „Ačkoliv je to k nevíře, nejbližší příbuzní damanů jsou sloni, s nimiž je spojují některé kosterní znaky a příbuzenským vazbám nasvědčují i nejnovější poznatky molekulární biologie,“ upozorňuje mluvčí zoo Gronská.
| Poslední úprava: 29. července 2022 (pá)