Pořad Polské stopy ukazuje místa, která se v Olomouci pojí s polskými dějinami
Mezi Moravou a Polskem, mezi Olomoucí a Krakovem a dalšími městy na obou stranách hranice existuje mnoho společných zájmů, prožitků i částí historie. Letos si tyto souvislosti a přátelství budeme v Olomouci opakovaně připomínat a vzájemně se poznávat. Kulturu, kuchyni i historii. Čeká nás totiž Polská sezóna v Olomouci.
Olomouc obdivoval slavný král Jan III. Sobieski, ale v olomoucké pevnosti věznili i mnohé polské vlastence včetně jednoho světce, na Univerzitě Palackého je dlouhá tradice polsko-českých kontaktů a dnes i významné polonistiky. Můžete se vydat po polských stopách, ať už Jana Pavla II., nebo slavných polských spisovatelů, kteří přijížděli za Václavem Burianem. Během Polské sezóny v Olomouci objevíte polské muraly, skvělou hudbu nebo se necháte inspirovat na výlety k sousedům.
A ještě než vás s konkrétním programem pozveme právě na Polskou sezónu v Olomouci, můžete se podívat na pořad, který ve spolupráci s olomouckou katedrou polonistiky vyrobil Polský institut v Praze. Polské stopy – mininiprůvodce po místech, která se v Olomouci pojí s polskými dějinami.
1.díl
Hádejte, na kterém olomouckém náměstí se s želvou fotil polský premiér Tadeusz Mazowiecki a dramatik Sławomir Mrożek hledal proslulý fiszplac? Vydejte se s Polským institutem v Praze a Michaelou Zormanovou po polských stopách v Olomouci!
Kamera a střih: Marta Borowiecka | Odkaz na video
2.díl
Olomouc leží na staré cestě do Polska. Přicházeli a odcházeli po ní duchovní, studenti, armády, ale také panovníci a v neposlední řadě i umělci. Vydejte se s Polským institutem v Praze a Michaelou Zormanovou po polských stopách v Olomouci!
Kamera a střih: Marta Borowiecka | Odkaz na video
Autor: Mgr. Jana Doleželová | Poslední úprava: 19. července 2022 (út)