Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Oheň zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch

Oheň zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch

Oheň zapálí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch

21. června 2022 (út)

Už v neděli 26. června proběhne na Andrově stadionu v Olomouci slavnostní zahájení Olympiády dětí a mládeže. Na největší multisportovní akci u nás se kvalifikovalo 3 539 sportovců a sportovkyň ve dvaceti sportech. Zahájení bude předcházet konference věnovaná podpoře mládežnického sportu. V pondělí se pak pro účastníky i veřejnost otevře Olympijský dům v Pevnosti poznání. Do Olomouckého kraje přijede mladé talenty podpořit několik desítek úspěšných sportovců. Poprvé v devatenáctileté historii akce bude většina sportů streamovaná a ČT sport odvysílá 29 hodin přenosů.

Slavnostní ceremoniál začne v 18:00 hodin a má plno společných prvků se zahájením olympijských her. 14 krajských výprav přivede 14 úspěšných sportovců v roli vlajkonošů. Domácí olomouckou výpravu si vezme na povel volejbalový kouč a reprezentant Petr Zapletal. A nebude chybět ani zapálení olympijského ohně. Této role se zhostí stříbrný oštěpař z Tokia Jakub Vadlejch. „Olympiáda dětí a mládeže znamená pro děti možnost užít si pět dní plných sportu, radosti z pohybu i ze vzájemného poměřování sil, ale také přátelskou a podporující atmosféru. Sport podporuje férovost, spolupráci i zdravou soutěživost, což jsou vlastnosti a dovednosti, které děti zúročí v mnoha životních situacích,“ je přesvědčen primátor Olomouce Mirek Žbánek. „A právě se záměrem podporovat děti v aktivním trávení volného času vznikl také náš projekt Sportuje celá Olomouc, v rámci kterého se olomouckým dětem snažíme co možná nejvíce přiblížit výhody sportování a pohybu,“ upozornila náměstkyně primátora pro sport Markéta Záleská.

Ještě před samotným zahájením devatenácté Olympiády dětí a mládeže, proběhne v neděli 26. června od 11:00 hodin v hotelu NH Collection Olomouc Congress tradiční konference věnovaná podpoře sportování mládeže. „Olympiádu dětí a mládeže jsme museli kvůli covidu odložit o rok a velmi si vážíme všech, kteří hlavně v posledních letech pomohli udržet děti u výkonnostního sportu. Nasazení a elán ale nestačí. Je důležité dát právě těmto lidem ty nejlepší podmínky pro jejich práci, protože utvářejí zdravou společnost,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru. Program konference je na webu akce.

Olympiádu dětí a mládeže navštíví v průběhu pěti dní také desítky současných či bývalých profesionálních sportovců, hlavně z Olomouckého kraje. Na čtvrteční finále fotbalistů dorazí Karel Poborský a následně vítězům předá medaile. Závodníky na divoké vodě v úterý přijedou podpořit Jiří Prskavec s Lukášem Rohanem. Tenista Jiří Novák bude zase po celou dobu sledovat mladé talenty na kurtech v Prostějově. Olympijský dům bude pro akreditované sportovce i širokou veřejnost a školy otevřený od pondělí do čtvrtka od 9:00 do 21:00 hodin. Každý večer zde budou probíhat medailové ceremoniály, kromě toho ale nabídne bohatou zábavu i v průběhu dne.

Přenosy sportovních klání bude od pondělí do čtvrtka vysílat Česká televize. Vstupy nabídne ze všech dvaceti sportů, živé vysílání poté ze čtrnácti z nich. Celkově z Olympiády dětí a mládeže odvysílá téměř 29 hodin. Většina soutěží bude letos poprvé také streamovaná. Všechny streamy a vysílání ČT budou na www.olympijskytym.cz/tv.

Fotografie:

| Poslední úprava: 21. června 2022 (út)

Kontakt

Statutární město Olomouc
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČO: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu

Mastodon