Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc bude svítit smart. Přijďte se seznámit s plánem rozvoje veřejného osvětlení

Olomouc bude svítit smart. Přijďte se seznámit s plánem rozvoje veřejného osvětlení

Olomouc bude svítit smart. Přijďte se seznámit s plánem rozvoje veřejného osvětlení

15. října 2021 (pá)

Zajímá vás, jak bude město vypadat ve večerních a nočních hodinách, jak budou osvětleny významné ulice nebo jak Olomouc plánuje zmodernizovat dnešní světelnou soustavu? Na to vše odpovídá Plán rozvoje veřejného osvětlení, se kterým chtějí odborníci i členové vedení města seznámit také veřejnost. Další z řady veřejných projednávání, tentokrát právě na téma veřejného osvětlení, se uskuteční ve středu 20. října od 16 hodin ve velkém sále zastupitelstva v budově magistrátu Hynaisova 10.

A co je vlastně Plán rozvoje veřejného osvětlení? Je to strategický dokument, jehož cílem je pravdivě analyzovat a navrhnout udržitelnost osvětlovací soustavy při odpovídajících provozních a investičních nákladech. Pro město Olomouc je navržen na období deseti let.

„To, jak, kde a čím se bude v Olomouci svítit, jsou důležitá témata, zvláště v době, kdy tolik rostou ceny energií a část světelné soustavy ve městě už velmi zastarává. Připravili jsme proto společně se zpracovatelem této světelné strategie prezentaci veřejnosti, kde se budeme velmi těšit na živou diskusi a názory Olomoučanů. Veřejné osvětlení je důležitým prvkem jak z hlediska bezpečnosti chodců, tak automobilové dopravy, ale i nasvícení památek. Zastaralá svítidla, často i se sloupem, proto budeme muset postupně měnit za nové LED osvětlení. Taková osvětlovací soustava je výrazně energeticky úspornější, bezpečnější a umožňuje regulovat intenzitu i podíl modré složky světla,“ objasnil primátor Mirek Žbánek.

Rozpracovaný Plán rozvoje veřejného osvětlení můžete najít už teď na webu www.menimeolomouc.eu v sekci Agenda 21 – veřejná projednávání. Zpracovatel strategie vás dokumentem provede a zodpoví vaše dotazy ve středu 20. října od 16 hodin ve velkém zasedacím sále zastupitelstva v Hynaisově 10. Případné aktuality můžete sledovat také na FB události.

Proč je tento dokument tak důležitý, vysvětluje městský energetik Roman Luczka: „Soustava veřejného osvětlení je nákladnou technickou infrastrukturou města, která bývá často dlouhodobě podfinancovaná. Cena jednoho kompletního prvku, takzvaného světelného místa, dosahuje hodnoty mezi 15 až 40 tisíci korunami. Jako každá technická infrastruktura má i soustava veřejného osvětlení svoji životnost, která se pohybuje v rozpětí od 30 do 40 let. Po uplynutí této doby je třeba provést její kompletní obnovu. Vzhledem k tomu, že taková obnova představuje nemalé finanční prostředky, je vhodné její realizaci rozložit v čase, což je jeden z cílů právě zpracovaného Plánu rozvoje veřejného osvětlení ve městě Olomouci.“

Olomoucké veřejné osvětlení má ve správě akciová společnost Technické služby města Olomouce, která udržuje světelnou soustavu provozuschopnou. V současné době je v Olomouci umístěno více než třináct tisíc svítidel na sloupech, konzolách a převěsech. „Některé z nich už ale jsou na hranici životnosti. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s Technickými službami ještě letos vyměnit v ulicích Tovární a Lipenská celkem 225 zastaralých výbojkových svítidel za nová LED svítidla,“ říká primátor Žbánek.

Plán rozvoje veřejného osvětlení zahrnuje kromě úspornějších a bezpečnějších řešení také postupnou implementaci smart prvků. V nejbližší investici v Tovární a Lipenské ulici umožní nová LED svítidla regulovat intenzitu světla i podíl modré složky světla, v budoucnu bychom pak na nových sloupech veřejného osvětlení mohli najít i třeba dobíjecí stanice.

Fotografie:

| Poslední úprava: 15. října 2021 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu