Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc má ocenění za dlouhodobou revitalizaci města

Olomouc má ocenění za dlouhodobou revitalizaci města

Olomouc má ocenění za dlouhodobou revitalizaci města

7. října 2021 (čt)

Zvláštní cenu získala Olomouc v prestižním celorepublikovém projektu Naše město 1991-2021. Cena organizátora Opera Civitatem 2021 jí patří za komplexní urbanistickou a architektonickou revitalizaci města tvořící kulturní a estetický základ kvality života lidí.

Ocenění pro Olomouc ve Španělském sále Pražského hradu převzal primátor Mirek Žbánek. Součástí ocenění jsou kromě diplomu a pamětní medaile také Světlonoš se lvem, sousoší symbolizující pokrok a liberalizaci obchodu, které v roce 1898 vytvořil sochař Antonín Popp.

„Ocenění je význačné už tím, že má komplexní hodnotu. Získali jsme jej totiž za dlouhodobý rozvoj k lepšímu a na jeho udělení se shodl celý organizační tým. Těší mě, že si odborná veřejnost za hranicemi Olomouce všímá, jak se město za posledních třicet let proměnilo a proměňuje,“ vyzdvihl cenu primátor Mirek Žbánek. „Všichni určitě vnímáme, jak se za tu dobu Olomouc v některých částech zcela přetvořila. Zmizely staré ekologické zátěže v bývalých průmyslových areálech i po sovětské armádě. Podařilo se revitalizovat historické centrum, ale také velká sídliště. Aktuálně jsou velkými tématy environmentální projekty, mezi které patří protipovodňová opatření a zapojení řeky Moravy do života města. A na úrovni veřejných a věřím, že i komerčních projektů se stále více daří myslet na další rozvoj kvality života města a jeho lidí,“ uvedl s přesvědčením primátor.

Celorepublikový projekt Naše město 1991-2021 upozorňuje na architektonicky či urbanisticky nejkvalitnější soubory veřejných staveb uskutečněné v posledních třiceti letech. Už loni v něm Olomouc získala Cenu Olomouckého kraje Patria Nostra 2020 za vybudování centra ekologických aktivit Sluňákov. A olomouckým projektům se dařilo i letos. Cenu arcibiskupa pražského a primase českého Dominika Duky za rekonstrukci Arcidiecézního muzea Olomouc a jeho expozice evropského významu si ve Španělském sále převzali společně arcibiskup olomoucký Jan Graubner s ředitelem Muzea umění Olomouc Ondřejem Zatloukalem.

Součástí projektu Naše město je i výstava Česká moderní architektura od secese k dnešku, která je až do konce října k vidění v Jízdárně Pražského hradu. „Olomouc na ní má významné zastoupení a právě naše prezentace patří mezi nejzdařilejší. Kromě fotografií a nákresů ji totiž doplňuje také spousta propracovaných modelů ze sbírek Muzea umění Olomouc, díky nimž si návštěvníci mohou prohlédnout mnohé stavby ze zcela jiné perspektivy,“ hodnotí vedoucí Útvaru hlavního architekta olomouckého magistrátu Jana Křenková.

Celorepublikový projekt Naše město 1991-2021 pořádá Czech Architecture Week Praha ve spolupráci se Správou pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky. O hudební složku slavnostního večera se postarala Moravská filharmonie Olomouc.

Více na www.poctaceskezemi.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 7. října 2021 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu