Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky

Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky

Kraslice na Horním náměstí připomíná Svatý týden. Do výzdoby se zapojily i školky

1. dubna 2021 (čt)

Květnou nedělí začal velikonoční Svatý týden. V centru města jej od pondělí doprovází typická výzdoba včetně Kraslice od srdce, přibyla ale i jedna atraktivní novinka - malé velikonoční pastorále ze slámy.

Letos budeme už podruhé Velikonoce slavit kvůli pandemii pouze doma v úzkém rodinném kruhu. Řemeslný jarmark, farmářské trhy, pletení pomlázek a zdobení kraslic tento rok v Olomouci neuvidíte. „Chtěli jsme, aby alespoň výzdoba potěšila lidi, kteří procházejí Horním náměstím a připomněla jim, že jsme právě v období Velikonoc,“ uvedla Markéta Záleská, náměstkyně primátora.

Obvykle se o výzdobu v centru města kromě pracovníků magistrátu postarali i olomoučtí školáci, letos to ale muselo být jinak, protože školy jsou s výjimkou jedné zavřeny. „Do velikonoční výzdoby na Horním náměstí se proto tentokrát zapojili pouze žáci z olomoucké Základní školy Stupkova, která jako jediná zajišťuje péči pro děti zdravotníků v nouzovém stavu,“ vysvětlil primátor Mirek Žbánek. 

Nepřehlédnutelná je na Horním náměstí Kraslice od srdce, kterou městu v roce 2017 věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová. Kraslice, malované lidovými umělci z oblasti Podráví, jsou symbolem přátelského vztahu Chorvatska k dalším zemím a městům, takže podobné dostala i Paříž, Vídeň nebo New York. Styl malby na těchto kraslicích je skutečně originální, ale zdobení vajec na Velikonoce je společné všem slovanským národům.

Další součástí výzdoby je druhé vejce, vytvořené z kovové kostry, vrbového proutí, květin a dalších ozdob. Toto obří vejce lidé využívají jako fotopoint. „Novinkou ve výzdobě Horního náměstí je i malé velikonoční pastorale ze slaměných figur,“ doplnila Markéta Záleská.

I když se letos do výzdoby Horního náměstí nemohly zapojit ostatní školy a školky, některé si to vynahradily jinak. Například MŠ Herrmannova vyzvala své žáky, aby doma vyrobenými velikonočními motivy vyzdobily plot kolem školy. Školka Michalské stromořadí uspořádala tzv. velikonoční okénko a výrobky dětí pak pomohly i vyzdobit zahradu školky. Do podobných aktivit se zapojily i další skupiny dětí, stačí se třeba projít olomouckými parky a na několika místech narazíme na nazdobené stromy. Tyto aktivity organizoval Dům dětí a mládeže Olomouc. 

Všem Olomoučanům i návštěvníkům města přejeme krásné velikonoční svátky. 

Fotografie:

| Poslední úprava: 1. dubna 2021 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: +420 585 513 111
Telefonní seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu