Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Technické služby testují nové kontejnery na odpad a radí, jak se bránit hlodavcům

Technické služby testují nové kontejnery na odpad a radí, jak se bránit hlodavcům

Technické služby testují nové kontejnery na odpad a radí, jak se bránit hlodavcům

24. února 2021 (st)

Nový typ kontejnerů na komunální odpad začaly ve městě testovat technické služby. Velkoobjemové nádoby mají nově na čelní straně umístěný nášlapný systém. Umožňují snadnou manipulaci a samozavíratelný systém brání přístupu nežádoucích hlodavců. První kontejnery jsou na zkoušku v ulicích Voskovcova a Janského.

Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Podobný systém znají lidé třeba z domácností. Nádoby se tak není třeba dotýkat a pohodlné zavírání víka pomocí pedálu má mimo jiné bránit přemnoženým hlodavcům ve snadném přístupu k potravě. „Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, rozhodně vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město. Často si ale za podobnou situaci mohou lidé sami, protože kolem popelnic se válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy,“ vysvětlila Hana Vacová z technických služeb.

První nové kontejnery s nášlapem se zkušebně objevily v ulicích Voskovcova a Janského. Další objednané kontejnery poputují na Lazeckou a Kmochovu. V rámci pilotního projektu jich budou ve městě postupně instalovány tři desítky.

Technické služby města Olomouce nemají v kompetenci deratizaci ani jiné hubení škůdců, přesto se snaží problémům předejít a chtějí lidem poradit, jak zabezpečit odpadky před nezvanou návštěvou hlodavců. Především na sídlištích nebo v okrajových částech města se často kolem popelnic válí velké množství odpadků. „Často je vidět otevřené kontejnery nebo vyhozené pytle vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká,“ uvedla Vacová.

Problémy s odkládáním nespotřebovaných potravin řeší město hlavně od začátku pandemie a vyhlášení nouzového stavu. Za deratizaci, kterou má na starosti odbor životního prostředí, zaplatil magistrát jen v loňském roce přes půl milionu korun. A i letos už vyslal deratizátory do okolí ulice Rožňavské a na Nové Sady. „Situace se začátkem letošního roku ještě výrazně zhoršila. Pokud by se nevyvíjela k lepšímu, mohou se náklady na likvidaci přemnožených hlodavců blížit k milionu korun,“ upozornil už dříve vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

| Poslední úprava: 24. února 2021 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
je dočasně mimo provoz.

Datová schránka ID: kazbzri
je přetížena.


IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu