Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Prohlídka divadelní budovy i zákulisí jako program letošní Noci divadel

Prohlídka divadelní budovy i zákulisí jako program letošní Noci divadel

Prohlídka divadelní budovy i zákulisí jako program letošní Noci divadel

20. listopadu 2020 (pá)

Letošní osmý ročník Noci divadel se uskuteční ve výrazně odlišné podobě než v předchozích letech. Divadla se se svými diváky propojí v sobotu 21. listopadu pouze prostřednictvím on-line platforem. Moravské divadlo Olomouc se i tentokrát zapojilo do příprav tohoto divadelního svátku a nabídne video s prohlídkou zákulisí. Oči návštěvníků exkurze bude suplovat kamera, která se společně s průvodkyní Ivanou Plíhalovou podívá do krejčovny, na baletní sál, zkoušku orchestru a samozřejmě i na jeviště. Video bude zveřejněné v sobotu 21. listopadu ve 20 hodin a 20 minut na webu a YouTube kanálu Moravského divadla.

„Současná situace nám bohužel neumožnuje uskutečnit program k Noci divadel v původně zamýšlené podobě. Chtěli jsme využít tento divadelní svátek a oslavit s našimi příznivci kulaté výročí sto let stálé české divadelní scény v Olomouci. Celodenní program měl završit galavečer na jevišti Moravského divadla. To vše vzalo kvůli aktuálním protiepidemickým opatřením za své, přesto jsme se chtěli se všemi fanoušky a podporovateli Moravského divadla setkat aspoň v on-line prostředí a poděkovat jim. O prohlídky našeho divadla bývá obrovský zájem a věříme, že si diváci užijí i tuto nezvyklou virtuální prohlídku,“ sdělil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Natáčení videa se uskutečnilo během uplynulého týdne. Jako průvodkyně v něm vystupuje členka činohry Moravského divadla Ivana Plíhalová, která se exkurzím věnuje pravidelně a za normálních okolností by tuto sobotu prováděla zákulisím divadla naživo. Během čtyřicetiminutové virtuální prohlídky zavítáme na hereckou zkušebnu, baletní sál či korepetitornu, ale také do vlásenkárny, „převlekovky“ a dokonce i do kanceláře ředitele. „Musím říct, že to před kamerou bylo mnohem náročnější, než když provádím naživo. Běžná prohlídka trvá zhruba půldruhé hodiny, a i když bývá náročná na soustředění, mohu průběžně odpovídat na dotazy návštěvníků a zároveň klást otázky zaměstnancům jednotlivých úseků. Toto natáčení trvalo téměř sedm hodin, točili jsme jednotlivé úseky na přeskáčku, a jelikož jsem mluvila převážně já, bylo velmi náročné dostat do improvizovaného textu všechny důležité informace a zároveň diváky pobavit různými zajímavostmi. Můj velký obdiv patří kameramanovi a střihači Filipu Jančovi, že zvládl z tohoto dlouhého materiálu vytvořit atraktivní a dynamický celek, a chtěla bych mu moc poděkovat za trpělivost, kterou se mnou měl,“ sdělila Plíhalová.

Filip Jančo s Moravským divadlem úzce spolupracuje řadu let, v letošním roce vytvořil například spot Koronové mecenáš či trailer k inscenaci Nedotknutelní. „Při natáčení prohlídky bylo zajímavé, kolik schodů a pater člověk vystoupá a nachodí. Tuším, že jsme s paní Plíhalovou během natáčení nachodili něco přes čtyři kilometry. Celé natáčení bylo velmi pohodové. Na paní Plíhalové bylo znát, že role průvodkyně se pravidelně a s radostí ujímá. Jediné, co nám trošku chybělo, byli samotní návštěvníci. Věřím ale, že se nám prostřednictvím tohoto videa povede divadlo a jeho zákulisí přiblížit všem,“ uvedl Jančo.

Video bude zveřejněné v sobotu 21. listopadu ve 20 hodin a 20 minut na webu a YouTube kanálu Moravského divadla. Jeho úvodní část však můžete vidět už o několik hodin dříve. Moravské divadlo se totiž připojí k devítihodinovému telemostu s názvem Divadlo tu bylo, bude a je (dnes celý den), který organizuje Institut umění – Divadelní ústav. Komponované pásmo složené z živých vstupů i předtočených záznamů propojí tři desítky divadel z České republiky. Sledovat tento telemost bude možné na facebooku Noc divadel nebo YouTube kanálu jsmeIDU. Vstup Moravského divadla je naplánovaný na 15.50 hodin a vedle zmíněného videa s úvodní části prohlídky divadla uvidíte i rozhovor moderátora akce, Ondřeje Cihláře z divadla Vosto5, s ředitelem Moravského divadla Davidem Gernešem.

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night. V letošním roce proběhne Noc divadel v šesti evropských zemích, kromě České republiky také na Slovensku, v Rakousku, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku a Bulharsku.

Fotografie:

| Poslední úprava: 20. listopadu 2020 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
je dočasně mimo provoz.

Datová schránka ID: kazbzri
je přetížena.


IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek:
(objednaní klienti)
8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu