Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Úklid ve městě pomáhají technickým službám zajišťovat lidé bez domova « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Úklid ve městě pomáhají technickým službám zajišťovat lidé bez domova

Úklid ve městě pomáhají technickým službám zajišťovat lidé bez domova

Úklid ve městě pomáhají technickým službám zajišťovat lidé bez domova

2. července 2020 (čt)

Město, Charita Olomouc a Technické služby odstartovaly další část projektu, který vrací lidem bez domova příležitost pracovat. Podílejí se na úklidu a čištění chodníků ve městě. Nabídkou pracovních aktivit tak lidé bez domova dostávají šanci překonat bariéry, které jim zabraňují uplatnit se na trhu práce, získat nové zkušenosti a obnovit pracovní návyky.

Skupina šesti klientů střediska Samaritán se pustila do čištění stovek metrů chodníků v okolí ulice Tovární. „Je důležité vytvářet prostor, ve kterém můžeme lidem vracet jejich důstojnost. K tomu vede cesta skrze sebeuplatnění, pomoc ostatním a vykonanou práci. Jednoduše tak, aby to, co dělají, pro ně bylo přínosné a zároveň smysluplné, aby vznikal prostor pro růst,“ vysvětlil Jan Buka, zástupce ředitele Charity Olomouc.

„Jedná se o dlouhodobý záměr, který jsme s Charitou pilotně rozjeli v loňském roce. Je dobře, že se osvědčil. Lidem bez domova totiž dává možnost pravidelně pracovat a veřejnosti nabízí jiný pohled. Jsem rád, že se Charitě i tentokrát podařilo získat pro své klienty zakázku od městské firmy,“ ocenil primátor Mirek Žbánek. „Na jedné straně je to podaná ruka lidem, kteří se dostali do problémů, ale se svou situací chtějí něco dělat. Na druhé straně tím řešíme i tolik potřebný a hlavně ekologický způsob úklidu ve městě. Protože ruční čištění chodníků je spolu s novým čistícím strojem na páru tím nejlepším způsobem odstraňování plevele bez použití chemikálií,“ objasnil Miloš Tichý, předseda dozorčí rady Technických služeb města Olomouce.

Letošní úklid bude probíhat ve stejném rozsahu jako loni, kdy se do čištění chodníků v Olomouci přihlásilo šest lidí bez domova. „Klienti odstraňují z chodníků plevel a odvážejí jej do sběrného dvora. Každá skupinka má svého předáka z bývalých nebo současných klientů střediska Samaritán,“ přiblížil Jan Buka z Charity Olomouc.

Kromě zakázky od Technických služeb využívá Charita pro zaměstnávání lidí bez domova i spolupráci s Metropolitní kapitulou u sv. Václava. Právě díky ní loni klientům nabídla po úklidu olomouckých ulic i další pokračování prací v lese. Přes zimu se klienti zapojili do práce na renovaci prostor půjčovny kompenzačních pomůcek pro pečovatelskou službu v Řepčíně.

Fotografie:

| Poslední úprava: 2. července 2020 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu