Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo mimořádné opatření kvůli koronaviru
Další rozšířená mimořádná opatření proti šíření koronaviru vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR. Týkají se cestování, prodeje ochranných prostředků či například poskytovatelů lůžkové zdravotnické a sociální péče.
S okamžitou platností se rozšiřují mimořádná opatření, kterým MZ ČR nařídilo osobám s přechodným a trvalým pobytem v ČR nad 90 dnů nebo zaměstnaným na území ČR, kteří se po 7. březnu navrátí z Itálie, aby tuto skutečnost oznámili svému praktickému lékaři nebo jakémukoli poskytovateli lékařství, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem např. e-mailem apod., tedy bez osobního kontaktu! Praktičtí lékaři pak těmto osobám vystaví rozhodnutí o karanténě v délce 14 dnů.
Rozhodnutí se nevztahuje na řidiče nákladní dopravy, řidiče i posádky zdravotní služby a piloty dopravních letadel.
MZ ČR dále vydalo mimořádné opatření k omezení či zastavení cest cestovatelů z území Íránské islámské republiky a zastavení příjmu žádostí o víza.
Ministerstvo rovněž vydalo zákaz prodávat všechny osobní ochranné prostředky třídy FFP3 jiným osobám než jsou Česká republika a její organizační složky a distributorům na území ČR, kteří mohou prodávat či převádět materiál pouze České republice a jejím organizačním složkám.
O mimořádném opatření ohlašovací povinnosti všech hromadných akcí s předpokládanou účastí více než 5 tisíc osob jsme již informovali. Pořadatelé jsou povinni akce konané do 18. března 2020 ohlásit bezodkladně, akce konané od 19. března 2020 nejpozději 10 pracovních dní předem, a to na příslušné pracoviště krajské hygienické stanice.
Magistrát města Olomouce již informoval všechny ředitele základních škol zřizovaných městem, že u žáků, kteří se s rodiči navrátí z pobytu v Itálii po 7. březnu, postačí jako omluvenka potvrzení rodičů. Nemusí tak zbytečně navštěvovat dětské lékaře.
Opětovně upozorňujeme:
- osoby, které se vracejí z Itálie dnem 7. března již nenastoupí do svých zaměstnání a škol, ani osobně nenavštíví lékaře. V případě, že budou potřebovat lékařské ošetření, je nutné svého lékař nejdříve kontaktovat telefonicky, v případě urgentních případů volat linku 155 nebo 112, kde sdělí, že jsou v domácí karanténě
- zahraniční studenty či pracovníky, kteří nemají na území České republiky trvalý pobyt, a navrátí se z Itálie zpět na území České republiky po 7. březnu, aby neprodleně telefonicky kontaktovali pracoviště krajské hygienické stanice na telefonní lince 585 719 719. Současně by i tyto osoby měly zůstat v místě svého ubytování a o této skutečnosti vyrozumět své ubytovací zařízení.
Za porušení karantény hrozí ze zákona o ochraně veřejného zdraví pokuta až do výše 3 miliony korun.
Všem poskytovatelům zdravotních služeb lůžkové péče se s účinností od 10. 3. 2020 nařizuje zákaz návštěv pacientů v zdravotnických zařízeních, ve kterých se poskytuje lůžková péče, s výjimkou:
- nezletilých pacientů,
- pacientů s omezenou svéprávností,
- rodiček,
- pacientů v hospicech a dalších pacientů v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.
Všem zařízením sociálních služeb (podle § 34 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách) v pobytové formě a všem odlehčovacím sociálním službám v pobytové formě se s účinností od 10. 3. 2020 nařizuje zákaz návštěv osob, s výjimkou:
- nezletilých uživatelů sociálních služeb,
- uživatelů sociálních služeb s omezenou svéprávností,
- uživatelů sociálních služeb v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.
Aktuální informace naleznete na webových stránkách Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje www.khsolc.cz.
Přílohy:
Autor: Mgr. Pavel Konečný | Poslední úprava: 9. března 2020 (po)