Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomoucké masopustní veselí podruhé « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomoucké masopustní veselí podruhé

Olomoucké masopustní veselí podruhé

Olomoucké masopustní veselí podruhé

14. února 2020 (pá)

Folklorní soubor Haná rozpálí v sobotu 15. února v devět hodin všechny návštěvníky olomouckého masopustu. Během čtvrthodinky přijde ke slovu tradiční zabijačka s ukázkami řeznické práce a následovat bude cimbálová muzika Záletníci. Ale to všechno bude jen začátek.

„Obnovení masopustní tradice v Olomouci loni vzbudilo velký zájem veřejnosti. Letos jsme se rozhodli masopust výrazně obohatit. Do města jsme přizvali Divadlo Kvelb s obřími maskami a tradičním veselím, které určitě zaujme svým programem a lidé se budou moct ve velké míře pobavit v masopustním duchu,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Taškařice Kvelbu začne dvě hodiny po poledni.

Medvěd, smrtka a ti druzí

Tradiční medvěd, smrtka a další masky projdou město v průvodu od 11 hodin. Zastavovat se budou hlavně u hospodských. Chasu z průvodu budou vítat slivovicí a sladkým pečivem.

Tanci s medvědem bude ovšem předcházet zásadní událost, a to předání masopustního práva městskou radou. Kdo bude v kožichu medvěda, zatím není jisté. Loni jím byl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Pro břicha i pro děti

Tradiční zabijačka bude probíhat pod vedením řeznického mistra Miroslava Kasala z Holice ještě jednou hodinu po poledni. Samozřejmostí bude prodej zabijačkových specialit, sýrů, delikates i regionálních piv a slivovice.

Masopust ale může lákat i děti. Ty mohou na náměstí vidět králíky, slepice, ovce, kozy nebo husy a kačeny. A v dětské dílně Divadla Kvelb si mohou vyzkoušet obří masky a maškary, povozit si malý loukoťáček nebo se vyfotit s ojedinělou dvoumetrovou masopustní čepicí.

K obdivu i poslechu

I letos budou na Horním náměstí při masopustním veselí ledové sochy Mariána Maršálka a Václava Lemona. „Pokud to počasí dovolí, budou se z více než stokilových ledových kvádrů vytvářet přímo na místě,“ podotkla náměstkyně Záleská. Ze zmrzlé vody sochaři vytvoří řezníka s prasetem v trokách, rychtáře se slivovicí, rychtářku s tácem jitrnic a malou Hanačka v kroji.

K dobré atmosféře bude v sobotu hrát cimbálová muzika Bukovinka nebo hanácký mužský sbor Rovina. Poslední položkou programu bude vystoupení skupiny Stracené ráj.

Loni zavítalo na Olomoucké masopustní veselí asi šest tisíc lidí. Podle odhadu organizátorů z magistrátu bude letošní účast ještě vyšší.

Více na: masopust.olomouc.eu

Fotografie:

| Poslední úprava: 14. února 2020 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu