Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Moravské divadlo si v roce 2020 připomene 100 let od vzniku stálé české divadelní scény

Moravské divadlo si v roce 2020 připomene 100 let od vzniku stálé české divadelní scény

Moravské divadlo si v roce 2020 připomene 100 let od vzniku stálé české divadelní scény

8. ledna 2020 (st)

Moravské divadlo chystá kočování po kraji i letní prozatímní scénu. Letošní rok je totiž pro olomoucké divadlo rokem významného výročí, které je třeba připomenout a řádně oslavit. V průběhu sezony proto do Olomouce zavítají výrazné osobnosti české divadelní i filmové režie a oslavám sta let českého divadla bude věnovaná také letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc.

Ještě před sto lety se na jevišti olomouckého divadla hovořilo výhradně německy. Čeština zazněla poprvé až 1.září 1920, kdy měla v tehdejším Českém divadle v Olomouci premiéru Smetanova Libuše.

„Chceme akce k oslavám sta let českého divadla v Olomouci rozprostřít do celého roku. Už v lednu pořádáme Den otevřených dveří, v rámci něhož chceme připomenout, že nás letos čeká ještě jedno výročí, a to sto devadesát let od slavnostního otevření divadelní budovy. Návštěvníkům nabídneme exkurzi po zákulisí divadla, během níž si prohlédnou zkušebny orchestru či sboru, hereckou šatnu či třeba vlásenkárnu, ale zavítáme také do sálů Moravské filharmonie, abychom připomněli, že v této historické budově sídlí hned dvě významné kulturní instituce,“ uvedl ředitel divadla David Gerneš. Den otevřených dveří se koná v neděli 19 ledna od 16 do 19 hodin.

V dubnu se Moravské divadlo dočká prezentace v Senátu Parlamentu České republiky. V budově senátu na Valdštejnském náměstí v Praze bude pro veřejnost přístupná výstava zachycující historii olomouckého divadla a divadelní budovy. V červnu pak odstartuje projekt Moravské divadelní léto – Kočování po kraji, v rámci kterého zavítá olomoucká činohra do vybraných měst v Olomouckém kraji. Na populární tituly Starci na chmelu, Sluha dvou pánů či Postřižiny se mohou těšit například v Hanušovicích či Velké Bystřici.

V srpnu vyroste na Výstavišti Flora prozatímní scéna, která bude hostit umělecké soubory Moravského divadla i hostující divadla. Na programu budou také besedy, workshopy a autogramiády. „V rámci celého roku chceme připomínat to, že české divadlo do roku 1920 kočovalo různě po Olomouci a čekalo na svou stálou scénu. Vrcholem by pak měla být právě prozatímní scéna. Současné umělecké soubory tak budou symbolicky čekat také na svou scénu,“ sdělil ředitel Gerneš. Program prozatímní scény vyvrcholí galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony sezony 2019/2020. Oslavám bude věnovaná také letní etapa květinové výstavy Flora Olomouc s tématem Zahrada jako divadelní scéna.

Na neděli 6. září pak vedení divadla plánuje uspořádat slavnostní večer věnovaný stoletému výročí, jehož by se měly zúčastnit výrazné umělecké osobnosti spojené s olomouckým divadlem. Významné stoleté výročí bude také ústředním tématem listopadové Noci divadel. Vedle zmíněných akcí by vedení divadla také chtělo dát dárek samotné budově, proto v současné době hledá možnosti, jak restaurovat historickou oponu a nasvítit divadelní budovu.

V jubilejní sté sezoně 2020/2021 pak do Olomouce zavítají významné osobnosti české divadelní a filmové režie. První premiérový titul příští sezony, adaptaci knihy Vladimíra Körnera Zánik samoty Berhof, nastuduje se souborem činohry dlouholetý umělecký šéf Dejvického divadla, držitel Ceny Alfréda Radoka a Českého lva Miroslav Krobot. „Protože víme, že se pánové Körner a Krobot vzájemně dobře znají a měli jsme za to, že tahle látka by pana Krobota mohla zajímat, zkusili jsme mu režii u nás nabídnout. Setkání s ním bylo velmi příjemné a zajímavé, akorát nám sdělil, že už divadlo režírovat nechce, protože vše, co na divadle toužil udělat, už zinscenoval, a tak si chce od klasického divadla na nějaký čas odpočinout. Když jsme se pak ale zmínili o autorovi a konkrétním titulu, přeci jen mu to nedalo a vzal si týden na rozmyšlenou. Po týdnu mi sám zavolal, že naši nabídku přijímá. Pro náš soubor bude spolupráce s panem Krobotem mimořádným tvůrčím zážitkem, a byť půjde o první premiérový titul, bude to i jeden z vrcholů jubilejní sté sezony,“ řekl umělecký šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl.

Dlouholetý sólista a umělecký šéf baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska uvede v Olomouci titul Sólo pro tři. „Vnímám ho jako jednoho z našich předních českých choreografů, který vytvořil nespočet zajímavých choreografií. Jsem rád, že nabídku režírovat v Olomouci přijal,“ popsal umělecký šéf baletu Moravského divadla Michal Štípa.

Režii operní inscenace si poprvé vyzkouší někdejší dětský televizní a filmový herec, z něhož se posléze stal známý televizní a filmový režisér. Jiří Strach přijal nabídku vedení olomoucké opery a operety a v příští sezoně nastuduje Rusalku Antonína Dvořáka. „Mám velmi rád jeho pohádkové filmy, které jsou do detailů promyšlené. Bude to jeho operní debut a nesmírně se na režii u nás těší,“ uvedl umělecký šéf opery a operety Miloslav Oswald.

Na jaře loňského roku vyhlásilo Moravské divadlo také anketu, v níž dalo hlasujícím na výběr ze tří činoherních inscenací, které měly v Olomouci premiéru právě v roce 1920. Diváci si tak mohli vybrat mezi Gogolovou komedií Revizor, Shakespearovou tragédií Král Lear a Ibsenovým dramatem Heda Gablerová, přičemž s výrazným náskokem zvítězil Revizor.

Zdroj: Moravské divadlo Olomouc

| Poslední úprava: 8. ledna 2020 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: [email protected]
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek: není úředním dnem
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu