Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Městská vyhláška zakazuje pití alkoholu v centru « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Městská vyhláška zakazuje pití alkoholu v centru

Městská vyhláška zakazuje pití alkoholu v centru

Městská vyhláška zakazuje pití alkoholu v centru

4. listopadu 2019 (po)

Město přistupuje k zákazu pití alkoholu na veřejném prostranství v historickém centru Olomouce. Nyní tam kvůli pořádání mnoha tradičních kulturních a společenských akcí platí plošná výjimka týkající se konzumace alkoholu. Ta se vztahuje na Horní a dolní náměstí, na kterých však v posledních letech přibývá nepřizpůsobivých občanů popíjejících alkohol před zraky Olomoučanů i návštěvníků města. Pro návrh úpravy vyhlášky zvedla ruku většina zastupitelů.

„Jsem přesvědčen, že vyhláška pomůže. Jistě nevyřeší všechny problémy, ale například městským strážníkům dá do rukou praktický nástroj k tomu, aby mohli postihovat povaleče, kteří v centru města posedávají s lahví v ruce,“ je přesvědčen primátor Miroslav Žbánek, který doplnění městské vyhlášky inicioval. „Naše dosavadní čerstvé zkušenosti z jiných částí města potvrzují, že jestli se opilci něčeho opravdu bojí, je to hrozba, že jim někdo zabaví alkohol,“ říká primátor Žbánek. Strážník, nově vybavený certifikovaným detekčním přístrojem, tak může nyní spolehlivě určit, za se i v lahvi od minerálky nenachází alkohol. „Právě alkohol může v rámci přestupkového řízení zabavit. Tahle hrozba funguje daleko efektivněji než pokuty, správní řízení a jakékoliv jiné teoretické postihy, kterým se podnapilí bezdomovci spíše vysmívají,“ popisuje zkušenosti primátor.

Vyhláška počítá i s tím, že lidé nebudou moci pít alkohol také v širším okolí krajského úřadu naproti hlavnímu vlakovému nádraží v Olomouci. Tamní prostranství s lavičkami u budovy hejtmanství v poslední době využívají nepřizpůsobiví občané k častému popíjení. Zatímco nyní tak nemohou činit do vzdálenosti 50 metrů od vchodu do krajského úřadu, nová vyhláška stanovuje vzdálenost 100 metrů.

Nové znění vyhlášky bude pro obě náměstí v historickém centru platit od 8. ledna 2020. Na všechny zde konané akce, pokud na nich budou nabízeny alkoholické nápoje, budou muset organizátoři žádat město o udělení výjimky. Na restaurační zahrádky se zákaz nevztahuje.

Zákaz pití alkoholu a žebrání na veřejných místech je v Olomouci stanoveno městskou vyhláškou od roku 2012.

| Poslední úprava: 4. listopadu 2019 (po)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu