Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc je magická, zní z Owensboro « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc je magická, zní z Owensboro

Olomouc je magická, zní z Owensboro

Olomouc je magická, zní z Owensboro

5. října 2019 (so)

Krásná a magická, taková je Olomouc pro partnery z Oswensboro. Při říjnové návštěvě delegace z amerického partnerského města se nešetřilo superlativy. Partnerství s Owensboro pojí Olomouc od roku 1994 a za oceánem stojí na platformě práce dobrovolníků.

„Vážím si spolupráce a mohu vás ujistit, že bude pokračovat,“ oznámil při přijetí delegace na historické radnici primátor Miroslav Žbánek. Olomouc a nejvzdálenější partnerské město v americkém státě Kentucky pojí přátelství 25 let..

Členové rady spolupráce zavítali do Olomouce při příležitosti pravidelné výměny amerických a českých studentů. Společně s primátorem řešili nové směry a možnosti spolupráce i otázky výměny inspirací a zkušeností. „Pořád nás něco oslovuje, ty dojmy z dosavadní spolupráce jsou okouzlující a pořád je co rozvíjet. Jako silný vnímáme každý moment naší spolupráce,“ potvrdila při návštěvě Elaine Wright, členka rady spolupráce s Olomoucí a ostatními partnerskými městy, profesorka na Brescia University v Owensboro, která spolupráce s Vyšší odbornou školou Caritas v Olomouci.

Výměny zkušeností reprezentované konkrétními oblastmi spolupráce jsou podle primátora tou nejsilnější částí spolupráce. „Lidé se musí vidět, potkávat se a sdílet vzájemně zkušenosti a příklady dobré praxe, protože přátelství stojí na konkrétních lidech,“ je přesvědčen primátor Žbánek. V další debatě tak padl i návrh na vytvoření nové platformy komunikace, která by se odehrávala v prostředí sociálních sítí. „V USA výborně funguje facebookový profil., který sdružuje partnerská města,“ zmínil Ross Leigh, vedoucí okresní správy zeleně a parků, člen rady spolupráce s Olomoucí.

V Americe se o agendu partnerských měst starají dobrovolníci. Olomouc s Owensboro spolupracuje na všech možných úrovních, nejaktivnější jsou ale v tomto ohledu studenti a skauti. Od samého začátku spolupráce probíhají i výměnné návštěvy zástupců policejních a hasičských záchranných sborů. Tradiční každoroční akcí je měsíční výukový kurz pro 30 studentů z Owensboro a západního Kentucky v Olomouci. Stáží zaměřených na sociální práci a vzdělávání se v Owensboro účastnili několikrát také pracovníci Caritas. Obě města se také vzájemně propagují v oblasti turistiky.

Owensboro je se svými 60 tisíci obyvateli třetím největším městem v americkém státě Kentucky. Leží na břehu řeky Ohio v uhelné pánvi v západní části státu a často se o něm hovoří jako o kolébce průmyslu. Dnešní Owensboro je ale i centrem umění a kultury. Nachází se zde druhé největší umělecké muzeum v Kentucky a velké přírodovědné muzeum. Věhlas má i díky výrobě tamního bourbonu.

Spolupráce mezi oběma městy začala koncem roku 1993, v červnu 1994 byla městu Olomouc oficiálně předána Charta partnerských měst (Sister Cities Charter).

Fotografie:

| Poslední úprava: 5. října 2019 (so)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu