Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc rozezní Podzimní festival duchovní hudby « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc rozezní Podzimní festival duchovní hudby

Olomouc rozezní Podzimní festival duchovní hudby

Olomouc rozezní Podzimní festival duchovní hudby

20. září 2019 (pá)

Dramaturgicky bohatý program, který sahá od středověku do hudby současné, slibují organizátoři letošního Podzimního festivalu duchovní hudby. Oproti ročníkům předchozím zazní tentokrát i řada děl instrumentálních a společně s vokálními sólisty se představí také několik špičkových hráčů na sólové nástroje. Vedle českých a moravských umělců zavítá do Olomouce i řada interpretů ze Slovenska, Německa a Nizozemí.

Úvodní koncert, který zazní v neděli 22. 9. v dómu sv. Václava, představí málo provozované, ale přitom velmi působivé dílo Césara Francka oratorium Sedm posledních slov Krista na kříži pro sóla, sbor a orchestr z roku 1850. Druhý koncert (29. 9) v kostele Zvěstování Páně představí v interpretaci bratislavského souboru Il Cuore Barocco duchovní hudbu italského baroka. Zazní instrumentální díla Pietra Locatelliho a Antonia Vivaldiho a vokálně-instrumentální Stabat Mater Giovanniho Batisty Pergolesiho.

Třetí koncert festivalu (2. 10.) v arcibiskupském sále je věnován vztahu olomouckého arcibiskupa arcivévody Rudolfa Jana a Ludwiga van Beethovena. V interpretaci Smetanova tria zazní výběr ze skladeb, které Beethoven věnoval svému žákovi a mecenáši. Mnohaletý host olomouckého festivalu Český filharmonický sbor Brno se v letošním roce představí na samostatném a cappellovém koncertě, kde pod vedením svého sbormistra Petra Fialy předvede sborové skladby tří století (Černohorský, Fiala, Tavener, Górecki, Bruckner). Hudbě dvacátého století je věnován koncert v chrámu sv. Mořice souboru Ensemble Inégal, který se pod vedením Adama Viktory představí ve skladbách Arvo Pärta (Salve Regina) a Alfreda Schnittkeho (Requiem). Produkci, na které se podílí vedle sólistů, sboru i soubor klávesových a bicích nástrojů, doprovodí specielně připraveným světelným designem Jan Komárek.

Netradičním, vzhledem k základní dramaturgii festivalu, je koncert v chrámu Panny Marie Sněžné (12. 10.), který je koncipován jako operní Galakoncert, na němž vystoupí basista Richard Novák a německá altistka Marlen Lichtenberg za doprovodu souboru Czech virtuosi pod taktovkou Štefana Veselky.

Ojedinělou akcí je večer nazvaný Klávesové nástroje v proměnách staletí, na kterém dvojice interpretů Tomáš Flégr a Jankees Braaksma představí kolekci klávesových nástrojů, které se uplatňovaly v evropské hudbě v období od čtrnáctého století do poloviny století sedmnáctého.

Na závěrečném koncertu (20. 10.) zazní v katedrále sv. Václava Requiem Wolfganga Amadea Mozarta v interpretaci předních slovenských umělců. Vedle skvělého kvartetu mladých zpěváků Lenka Máčiková, Alena Kropáčková, Martin Gyimesi a Gustáv Beláček účinkuje Spevácky zbor Lúčnica, který je v poslední době častým hostem festivalu a Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou Martina Leginuse, dirigenta Slovenského národního divadla.

Více informací na www.podzimni-festival.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 20. září 2019 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu