Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Krásy české krajiny připomíná letní Flora Olomouc « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Krásy české krajiny připomíná letní Flora Olomouc

Krásy české krajiny připomíná letní Flora Olomouc

Krásy české krajiny připomíná letní Flora Olomouc

15. srpna 2019 (čt)

Hlavní expozice letní Flory je jako česká krajina. Květinová výstava spolu s doprovodnými trhy začala dnes a potrvá do 18. srpna v areálu a pavilonech Výstaviště Flora Olomouc ve Smetanových sadech. Expozice doplňují Letní zahradnické trhy, předváděcí akce a workshopy, odborné přednášky a bohatý kulturní program.

Primátor Mirek Žbánek na slavnostním zahájení věnoval letošní Floru herečce Heleně Růžičkové. "Je to právě patnáct let, co nás opustila. Česká krajina, to je to slunce a seno, to, co ve filmových komediích proslavila. Doufám, že se na nás shora dívá," řekl primátor. Na jevišti byl s tu chvíli bos, protože měl za sebou procházku po bosonohé stezce. Pak se chopil džbánku s vodou a pokřtil novou odrůdu slunečnic nazvanou Orange Mahogany Bicolour, kterou vypěstovala společnost Semo ze Smržic. A aby toho nebylo málo, mokrým křestem přivítal i novou ředitelku Výstaviště Flora Evu Fuglíčkovou.

Ústřední expozice Letní Flory s názvem Česká krajina je dílem Pavlíny Švecové vznikla ve spolupráci se spolkem pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ a Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně u příležitosti stého výročí založení univerzity. „Ryze české téma letní Flory klade důraz na kvalitu a bohatství české přírody. Provede návštěvníky ovocným sadem, chmelnicí, vinicemi i poli v období žní,“ uvedla ředitelka Fuglíčková. S českou krajinou je neodmyslitelně spjata i kaplička na kopci, ze kterého je výhled na rybníky, skály a nekonečné širé lány polí. A právě na zvon kapličky v pavilonu A ředitelka zazvonila, čím letní Floru oficiálně zahájila.

Sto let školkařů

Zážitek z letošního ročníku návštěvníkům umocní i ukázka zpracování zemědělských plodin, jako je lisování olejů ze semen. Nejen děti mohou na „bosé stezce“ objevovat svět s jeho různorodými povrchy a všichni mohou v české krajině lenošit a odpočívat na polštářích naplněných plody a semeny léčivek. Medonosná loučka Českého svazu včelařů pohlédne na českou krajinu z včelí perspektivy a inspiruje k pěstování medonosných rostlin.

Tematický bude i doprovodný program a přednášky na podiu v pavilonu A. „Návštěvníci se dozví vše zajímavé o léčivkách, plodinách i jejich škůdcích či opylovačích,“ zve na výstavu i garantka akce Jana Gernešová. Českými vinicemi, sady, rybníky a mokřady provede návštěvníky pavilonem B Český zahrádkářský svaz a Svaz školkařů České republiky. I ten zde oslaví sté výročí od svého vzniku.

Víno i zahradnické trhy

„V pavilonu E si budou moci návštěvníci vychutnat skleničku dobrého vína a přitom zhlédnout díla umělců Olomouckého kraje. Historická oranžerie ve Smetanových sadech zasvětí do tajů tradičních uměleckých řemesel expozicí Rozkvetlá řemesla. Ve výzkumnou laboratoř rostlin se promění pavilon H, kde návštěvníky nadchnou i poučí ukázky laboratorních technik, nové trendy, výzkumy a inovace ze světa rostlinné říše,“ doplnila program Gernešová.

Výstavy v pavilonech tradičně doplní Letní zahradnické trhy ve Smetanových sadech se širokou nabídkou květin, rostlinného materiálu, zahradnických pomůcek a hobby potřeb. Na netradiční podívanou láká večerní komentovaná prohlídka hlavní expozice Česká krajina. Ta se uskuteční v pátek 16. srpna od 20 hodin v pavilonu A, s průvodním slovem autorky Pavlíny Švecové.

Více na webu: www.flora-ol.cz

Fotografie:

| Poslední úprava: 15. srpna 2019 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu