Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Peníze ani dary nepomůžou. Člověk musí mít vůli a motivaci « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Peníze ani dary nepomůžou. Člověk musí mít vůli a motivaci

Peníze ani dary nepomůžou. Člověk musí mít vůli a motivaci

Peníze ani dary nepomůžou. Člověk musí mít vůli a motivaci

17. května 2019 (pá)

Názory, fakta, argumenty, polemika a především hodně otazníků. Zaplněný sál oranžerie ve Smetanových sadech sledoval ve čtvrtek 16. května debatu primátora Mirka Žbánka s odborníky a lidmi z praxe na téma bezdomovectví v Olomouci. Z téměř tříhodinového setkání, které připravil Deník, žádný jednoduchý recept na vyřešení negativních průvodních jevů bezdomovectví nevzešel. „Kdybych na tohle měl jednoduchý recept, nejspíš bych byl primátorem už několikáté volební období,“ řekl s úsměvem primátor Olomouce Žbánek.

Už úvodní, přitom spíše pocitová otázka, ukázala, kolik náhledů na problém bezdomovectví může být. Kdybyste měli dát práci, byt a nějaké peníze do začátku jednomu z olomouckých bezdomovců, koho byste vybrali? „Myslím, že peníze ani byt samy o sobě nestačí. Podstatná je vůle začít žít jinak než doposud,“ reagoval primátor Žbánek. „Já bych se snažil takovému člověk dát především smysl života,“ dodal ředitel Charity Olomouc Petr Princ. „Dárky dospělým lidem nepomáhají, naopak můžou v důsledku ještě prohloubit jejich špatnou situaci. Pokud něco dát, tak pomoct mu najít v jeho životě moc, aby nebyl bezmocný,“ doplnil Petr Hroch, psycholog a předseda Komise pro prevenci kriminality a bezpečnost.

Přítomní diskutovali mezi sebou, nebo odpovídali na dotazy z publika či od čtenářů Deníku. Copak je tak těžké přimět bezdomovce k tomu, aby dělali nějaké veřejně prospěšné práce? Tak zněl jeden z dotazů, s nímž více méně souzněla celá řada dalších podobně laděných. „Pokud chcete zajistit člověku regulérní zaměstnanecký vztah, samozřejmě pak musí také plnit základní povinnosti, které každý zaměstnanec má. Vzhledem k tomu, že bezdomovci mají velmi často problémy s alkoholem, je zřejmé, že dřív nebo později by v každé práci skončili, ať už pro absence nebo pro alkohol v krvi během pracovní doby. Pokud je zaměstnáte například na úklidové práce ve veřejném prostoru, vyžaduje to kromě jejich mzdy i náklady na člověka, který na ně nutně musí dohlížet, takže je pak cena takové práce dvoj až trojnásobná,“ popsal část problémů primátor. Existují programy, které nabízejí lidem bez domova práci a možnost opětovného začlenění do společnosti. Jde ale o speciální aktivity, ne o běžné pracovní nabídky. Navíc se soustředí na tu relativně nejméně problematickou část osob bez domova. Motivovat ke zlepšení situace by přitom bylo zapotřebí všechny skupiny bezdomovců.

Nelze bezdomovcům postavit někde za městem unimobuňky, aby nemuseli bydlet v různých chatrčích? „Pokud chcete stavět a kolaudovat něco jako prostor k bydlení, musí taková stavba nutně splňovat nejrůznější normy. Když někam přistavíte stavební buňky a řeknete, pánové, tady máte důstojnější bydlení než je ta vaše chatrč, mohl byste taky skončit před soudem,“ reagoval primátor Žbánek. Veškeré jednoduché nápady a myšlenky se ve skutečnosti potkávají s řadou zcela konkrétních a složitých problémů a zádrhelů. 

Některé dotazy mířily na nejvíce problematickou část bezdomovců, kteří pijí alkohol na veřejnosti a obtěžují okolí. Nemůžete je prostě naložit do auta a odvézt za město? Přesně tak se mnoho Olomoučanů ptá. „Jsme velmi limitováni legislativními nástroji, které máme. Žádnou legální možnost vykázat z města osobu, která se opakovaně dopouští přestupkového jednání, nemáme,“ řekl zástupce ředitele Městské policie Olomouc Tomáš Musil. „Zjišťoval jsem tyto možnosti, a rovnou jsem byl z ministerstva vnitra ujištěn, že žádnou takovou vyhlášku přijímat nemůžeme, protože by byla neplatná a okamžitě by nám ji zrušili,“ dodal primátor.

Mnoho problémů ohledně lidí bez domova je společných všem městům a obcím v České republice, potažmo v celé Evropě, jiné jsou specificky regionální. Kritickým prvkem Olomouce je velmi vysoká cena bytů a nedostatečný počet bytů nájemních. Developeři stavějí mnohem raději byty za účelem jejich prodeje než pronajímání, takže nájemních bytů je na trhu relativně málo a jejich cena je vysoká. To ovlivňuje například i množství studentů, kteří ve městě využívají nájemní bydlení. Pokud jde o možnosti města v tomto ohledu, jsou omezené. „V tomto volebním období ale začneme budovat dostupné bydlení, což pomůže, byť to samozřejmě celý problém nevyřeší,“ řekl Mirek Žbánek a dodal, že radnice nyní zpracovává i komplexní materiál o pozemcích v majetku města a strategii jejich budoucího využití.

V průběhu diskuze se opakovaně ukazovalo, že problematiku bezdomovectví a s tím spojených negativních jevů lze eliminovat jen společných úsilím všech zainteresovaných subjektů. Důležité je také docílit alespoň dílčích úprav legislativy. Nadějí pro Olomoučany tedy je fakt, že se nyní celé problematice někdo skutečně věnuje. 

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. května 2019 (pá)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu