Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Olomouc má zlato za třídění odpadů « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Olomouc má zlato za třídění odpadů

Olomouc má zlato za třídění odpadů

Olomouc má zlato za třídění odpadů

16. května 2019 (čt)

Zlatou příčku obsadila Olomouc v krajském kole soutěže měst a obcí, které nejlépe třídí odpady. V kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel si odnesla vítězství. Ve 14. ročníku tradiční soutěže s názvem O keramickou popelnici se udělovaly ceny v celkem čtyřech velikostních skupinách a jedné speciální kategorii. Nejlépe v Olomouckém kraji třídí odpady v Olomouci, Litovli, Majetíně a Ostružné.

Hlavními kritérii hodnocení byla výtěžnost papíru, plastu a skla na obyvatele, doplňkovými pak sběr čirého skla, nápojového kartonu a hustota sběrné sítě. „Mezi městy nad 15 tisíc obyvatel třídí stejně jako v loňském roce nejlépe lidé v krajské metropoli Olomouci,“ vyhlásila na ceremoniálu Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu z Autorizované obalové společnosti EKO-KOM.

„Úspěchem je dlouhodobá práce, která byla založena především na osvětě a na promyšleném budování systému třídění odpadů. Lidé si vzali za své, že směsný odpad zatěžuje přírodní prostředí, stojí peníze a že netřídit je přežitek,“ uvedl s přesvědčením primátor Mirek Žbánek, který si vítězné ocenění převzal. „Jsem hrdý na to, že jsme městem, které dosahuje takto velkolepého úspěchu. Je to zároveň dobrá startovací čára i pro budoucnost, protože trend v třídění odpadů i legislativní tlak evropských směrnic bude růst. Současné úspěchy nám dávají lepší šanci plnit náročné limity v podílu recyklace, které nás čekají,“ zdůraznil primátor.

„Vítězná města jsou dlouhodobě lídry Olomouckého kraje, který patří ve třídění odpadů k nejlepším regionům v České republice. Odpady jsou pro nás důležité téma, kterému se věnujeme dlouhodobě,“ potvrdil na ceremoniálu Milan Klimeš, náměstek hejtmana Olomouckého kraje zodpovědný za oblast životního prostředí. „Olomouc patří mezi města z nejrozvinutějším a nejprogresivnějším systémem odpadového hospodářství v České republice, získala již řadu ocenění i v rámci celé republiky,“ doplnila vedoucí odboru odpadového hospodářství olomouckého magistrátu Jana Matzenauerová.

V celorepublikovém srovnání je Olomoucký kraj na pomyslném pátém místě. Jak vyplývá ze statistik společnosti EKO-KOM, na jednoho obyvatele kraje připadlo v roce 2018 celkem 51 kg vytříděného odpadu, průměr celé ČR je přitom 49 kg, tedy o několik kilogramů nižší.

Do soutěže, kterou každoročně vyhlašuje Olomoucký kraj společně s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno 396 obcí a měst Olomouckého kraje.

Příloha:

Fotografie:

| Poslední úprava: 16. května 2019 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu