Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Osvobození a konec války. Olomouc si připomněla květnové události « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Osvobození a konec války. Olomouc si připomněla květnové události

Osvobození a konec války. Olomouc si připomněla květnové události

Osvobození a konec války. Olomouc si připomněla květnové události

9. května 2019 (čt)

Více než sedmdesát milionů obětí. Takovou těžko představitelnou historickou katastrofou byla druhá světová válka. Před 74 lety skončila a na mnoha místech Evropy se oslavuje jako Den vítězství. Olomoučané si tento den připomněli na třech místech – v Řepčíně u památníku obětem světových válek, v Havlíčkově ulici u památníku Rudé armády a na ústředním hřbitově, kde jsou hroby padlých vojáků několika armád.

„Válka ukázala nejen hrůzy, jakých jsou lidé schopni, ale na druhou stranu také obdivuhodné pozitivní vlastnosti. Ukázala, že navzdory strachu v sobě mnozí dokázali najít odvahu proti okupantům bojovat, další nehleděli na rizika a pomáhali vězňům, jiní si troufli ukrývat hledané osoby. Všichni tím při tom riskovali životy své i svých blízkých,“ řekl ve svém proslovu mimo jiné primátor Olomouce Mirek Žbánek, který se účastnil pietního aktu na ústředním hřbitově. „Snažme se nezapomínat na jména těch, které připomínají všechny ty památníky, pomníky a pomníčky, kterých si v našich ulicích obvykle už ani moc nevšímáme. Vnímejme připomínku konce války a oslavy svobody jako výstrahu před opakováním podobného kolapsu lidství a civilizace.“

U památníku v Řepčíně hovořil za město Olomouc náměstek primátora Karel Konečný. „Radost z konce války tenkrát zažívali lidé napříč státy. Stejně tak i slzy a vzpomínky na někoho z více než 70 milionů padlých či zavražděných byly prolévány na mnoha místech světa. Věřím tomu, že právě tato vzájemnost a pospolitost, kterou svět v květnu roku 1945 prožíval, by měla být základem pro to, aby se už nikdy v budoucnu žádný obdobný výbuch válečného šílenství neopakoval,“ řekl Karel Konečný.

Pietní akt za účasti představitelů města probíhal také u památníku Rudé armády v Havlíčkově ulici. Kromě primátora a náměstka Karla Konečného se jej účastnila také náměstkyně Eva Kolářová a náměstek Pavel Hekela. Památník Rudé armády krátce před oslavami výročí konce války prošel důkladnou rekonstrukcí. Z bezprostředního okolí památníku byla odstraněna původní dlažba a zídky a celý prostor dostal mnohem důstojnější vzhled. Na podzim zde přibudou ještě nové stromy a keře.

Fotografie:

| Poslední úprava: 9. května 2019 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu