Jak to bude s osobními doklady?
Od dubna 2004 vstoupí v platnost zákon č. 53/2004 Sb., ze 14. 1. 2004, kterým se mění některé zákony související s oblastí evidence obyvatel. Zákon o občanských průkazech 328/1999 Sb., je změněn tak, že občanské průkazy bez strojově čitelných údajů – starší typy karet (s růžovo modrým zabarvením) a všechny listové občanky, které byly vydány do 31. prosince 2003, pozbývají platnosti – nejpozději 31. prosince 2008.
Tato lhůta, oproti nyní platné úpravě, je prodloužena z 31. 12. 2005 do 31. 12. 2008. Nařízením vlády budou stanoveny lhůty, v nichž jsou občané povinni provést výměnu občanských průkazů bez strojově čitelných údajů, a to dle doby vydání občanských průkazů. Zvláště je potřeba upozornit občany, kteří mají vydány občanské průkazy s platností bez omezení, že pokud je jejich průkaz vydán např. 28. 12. 2003, bude se výměna týkat i jejich dokladu. Prozatím lhůta výměny nebyla stanovena.
Všechny obecní úřady obcí s rozšířenou působností, v bývalém okresu Olomouc se jedná o úřady v Olomouci, Litovli, Šternberku a Uničově, budou moci vydávat OP bez strojově čitelných údajů pouze po předchozím souhlasu Ministerstva vnitra ČR, jen pokud dojde k technické závadě na zařízení zabezpečujícím zpracování dat nebo na výrobní technologii déle než na 7 kalendářních dnů, v důsledku katastrofy nebo v souvislosti s výkonem volebního práva občanů. Tyto průkazy však budou mít platnost pouze 1 rok. Nelze tedy urychlit vydání občanského průkazu např. po ztrátě, odcizení nebo ukončení platnosti. Občan musí počítat tedy v těchto případech se zákonnou lhůtou k výdeji dokladu, která je 30 dnů a doklady jsou vyhotovovány v tiskárně cenin v Praze.
A nyní pár slov k cestám do zemí EU. Přibližně do jednoho roku po vstupu České republiky do Evropské unie (dále jen EU) se budou vydávat nové cestovní pasy občanů České republiky. Oproti stávajícím cestovním pasům dojde k zavedení povinných informativních textů v úředních jazycích EU, k vyznačení symbolu EU, rozšíření názvů položek datové stránky o francouzské znění, atd. Stávající cestovní pasy zůstanou v platnosti po dobu, na kterou byly vydány. K cestám do EU bude tedy možné používat oba typy cestovních pasů.
V roce 2002 byl s účinností ode dne vstupu České republiky do EU novelizován zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, a to zákonem č. 217/2002 Sb. Konkrétně se jedná o § 41a zákona č. 217/2002 Sb., podle něhož lze k opuštění území České republiky k cestě do států EU použít jako cestovní doklad i občanský průkaz. Bude tedy možné použít k těmto cestám jak cestovní pas, tak občanský průkaz. Nyní ještě nelze sdělit, zda se bude cestovat do států EU na všechny typy občanských průkazů. V současné době se připravuje novela zákona č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů, podle které by se mělo cestovat do EU jen na občanské průkazy se strojově čitelnými údaji. Účinnost tohoto zákona se navrhuje ode dne vstupu České republiky do EU. Otázkou je, jako při každém legislativním procesu, zda bude schválen v navrhované podobě a zda to bude k uvedenému datu.
Častým dotazem občanů je výše poplatků za vyhotovení dokladů: dle zákona č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, část VII., položky 99 zaplatí za vydání cestovního dokladu žadatel 200,- Kč, osoba mladší 15 let pak 50,- Kč. Pokud je pas vydán ve zkrácené lhůtě vybere správní orgán poplatek trojnásobný, tj. 600,- Kč u občanů nad 15 let a 150,-Kč u občanů do 15 let, tento pas má však platnost pouze 1 rok.
Dle současně platné právní úpravy není za řádnou výměnu občanského průkazu stanoven žádný poplatek. Pokud občan žádá o vyhotovení nového občanského průkazu za platný průkaz ve svém vlastním zájmu, je stanoven zákonem o poplatcích poplatek ve výši 100,- Kč , pokud žádá o doplnění jiných než základních údajů, je stanoven poplatek 25,- Kč.
Autor: Martin Hála | Poslední úprava: 26. března 2004 (pá)