Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí

OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí

OBRAZEM: Olomoucké masopustní veselí

17. února 2019 (ne)

 Tisíce lidí sledovaly v sobotu zabijačku a masopustní průvod na Horním náměstí. Obecní právo patřilo městské chase, které ho předal primátor Mirek Žbánek.

„Žádám vás temto uctivě, ménem olomocké chase, abeste nám obecní právo předale. Slebujeme všeci na svojo česť, že ho bodeme ve veleké opatrnosti měť. Kdo se proti němo proviní, bode hanáckým právem skrzevá ferolo řádně potrestané,“ slíbil chasník na pódiu. Spolu s primátorem tam stáli i jeho náměstci.

„Předávám právo a vládu nad tímto městem s vědomím a klidným srdcem, že městská kasa je prázdná, městské spíže vyžrané a plné potkanů, na městských polích stojí dálnice a sklady. Tak si užijte aspoň dnešní Horní náměstí a naši zabijačko. Předávám vám právo nad městem,“ prohlásil primátor. A jen to udělal, chasa ho vyplatila. Napřed si ale vyžádala novou hokejovou halu a trochu lesa ve městě. „Me, olomócká chasa, tě štěstí a zdraví vinšujeme a ferolo na zadek vyplácet štelujeme.“ A bylo jich klasických pětadvacet.

„Buďte všeci veselí, abyste se neocitli – v depresi!“ Vyzval chasu a všechny lidi na náměstí náměstek primátora Pavel Hekela. Jeho kolegyně Markéta Záleská k tomu dodala: „Chovejte se rozpustile, ale přitom uvážlivě. Dneska ať je město vaše, svěřujem ho celé chase.“ A bylo. „Me sme me, ve ste ve,“ křičela chasa a chodila od hospody k hospodě. Hospodáři ji vítali štamprlí slivovice a koblihami, policajtovi dávali na šavli slaninu a hospodářka tančila s medvědem. A do chasy se v maskách zamíchali i radní. Jako kominík šel průvodem náměstek Martin Major a v kůži medvěda byl Matouš Pelikán. Samotný primátor chodil po městě s kosou převlečený za smrtku.

K dobré náladě a dobrému jídlu vyhrávaly celý den folklórní soubory Haná, Cholinka, Rovina a Moravská Veselka. Svým představením se blýskl i Circus LeVitare a celý den zdobily náměstí ledové sochy.

Fotografie:

| Poslední úprava: 17. února 2019 (ne)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu