Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji

Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji

Pilotní verze aplikace Moje Olomouc je na světě, vyzkoušejte si ji

13. prosince 2018 (čt)

Začíná testovací období oficiální aplikace Moje Olomouc, která je nyní volně ke stažení pro systémy Android a iOS. Uživatelé ji mohou vyzkoušet a ovlivnit její způsob fungování i vznik nových funkcí. Obsah aplikace je rozdělen podle zájmu uživatele na kategorie: občan / turista / student.

Současná podoba aplikace statutárního města Olomouc je pouze základ, připravený pro přidávání dalších funkcí. „Dáváme tak uživatelům možnost, aby se přihlásili se svými podněty, chceme využít jejich potenciál, ale také zjistit, co potřebují, aby aplikace byla lidem vytvořena přímo na míru. Cílový stav bude odpovídat přáním občanů, tak aby ji s chutí používali,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Podle něj je výhodou, že město je vlastníkem aplikace i jejího obsahu. „Vývoj na míru je pro nás lepší, než použití existujícího řešení třeba z jiného města. To by nám mohlo do budoucna dělat problémy s dalším rozšířením,“ vysvětlil primátor.

Náměstek primátora pro informační technologie Matouš Pelikán ocenil pilotní spuštění aplikace. „Je to takový vánoční dárek Olomoučanům. Aplikace je personalizovaná podle role uživatele. Jiný obsah tak vidí občan a jiný student. V každé z rolí je možné postupně přidávat další funkcionality, jednou z nich bude například platba za odpady. Už nyní lze pomocí aplikace zaplatit parkování, koupit jízdenku nebo použít Rekolo. Součástí je třeba i formulář na hlášení závad,“ vyjmenoval náměstek Pelikán.

Hlavním vývojářem je Lukáš Novák, absolvent olomoucké univerzity. Právě on stál také za vývojem UPlikace, kterou již tři roky používají tisíce studentů Univerzity Palackého ke správě studia. A univerzita se také podílela na vzniku nové městské aplikace. „Zapojení univerzity do vývoje a správy aplikace je zcela logický krok, který vychází nejen z její významné role ve městě a regionu, ale také z potřeby rychlým a efektivním způsobem informovat občany a turisty o stovkách kulturních a sportovních akcí, za nimiž univerzita během roku stojí. Stejně tak oceňujeme možnost veřejnost elegantně informovat o dění v oblasti vědy a výzkumu,“ říká Petr Bilík, prorektor univerzity.

Hlavním lákadlem první fáze aplikace je přehledný seznam všech událostí konaných na území města Olomouce, a to od kulturních, přes sportovní až po události pro rodiny. Pro co nejjednodušší správu událostí samotnými pořadateli nabízí aplikace automatický import s jejich administrací a oni nebudou muset události vkládat do aplikace manuálně. Důležitá je i spolupráce s Dopravním podnikem města Olomouce, díky které se v aplikaci automaticky zobrazí upozornění o mimořádné výluce.

„Vývoj aplikace Moje Olomouc je na počátku, budeme proto rádi za zpětnou vazbu od uživatelů, aby s každou novou verzí pomáhala lidem čím dál více a byla uživatelsky příjemnější,“ konstatoval Lukáš Novák. Pro nápady či problémy stačí použít volbu přímo v aplikaci.

Aplikace Moje Olomouc má nyní dostupné tyto funkce:

  • Přehledný chronologický seznam událostí s možností filtrování dle typu, navigací na místo akce a možností přidat do svého kalendáře
  • Aktuality a články z města a Univerzity Palackého
  • Rychlá koupě jízdenky na MHD přes SMS
  • Zaplacení parkování přes SMS se zapamatováním registrační značky vozidla
  • Interaktivní mapa Olomouce s vyznačením všech kulturních míst, památek, ale i úřadů nebo automatů na parkování
  • Rychlé upozornění na výluky v MHD nebo jiných mimořádností, např. nestandardních povětrnostních podmínek s možností nastavení okamžitého upozornění.

Dostupné funkce, které odkazují uživatele mimo aplikaci (na webové stránky):

  • Kontakty na úřad (telefonní seznam)
  • Životní situace (potřebuji vyřídit)
  • Hlášení závad (webový formulář na stránkách Technických služeb města Olomouce)

Odkazy ke stažení aplikace

Fotografie:

| Poslední úprava: 13. prosince 2018 (čt)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu