Statutární město Olomouc

oficiální informační portál

www.olomouc.eu | stránka: Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018 « Aktuality « Aktuální informace

Sociální sítě

Aktuální informace » Aktuality » Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018

Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018

Začal jubilejní ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018

10. října 2018 (st)

Desátý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2018, nabízí sedm koncertů, městem budou rezonovat až do 23. října. Festival, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, se koná za podpory statutárního města Olomouce.

Během šesti festivalových dní zazní 35 soudobých kompozic, většina v české či olomoucké premiéře. Pět skladeb vzniklo na objednávku festivalu a bude uvedeno v premiérách světových. V rámci festivalu se také uskuteční výstava „10 let MusicOlomouc“.

„Festival MusicOlomouc za deset let své existence dokázal, že i mimo klasická hudební centra jako je Praha, Brno či Ostrava je možné etablovat a úspěšně rozvíjet hudební festival tohoto typu. Vydobyl si významné místo mezi našimi festivaly soudobé hudby a má své nadšené a zaujaté publikum. Během deseti let se festival transformoval z akce se širokým žánrovým rozkročením a základnou v českém interpretačním prostředí ve festival avantgardnějšího zaměření, v jehož rámci jsou prezentovány špičkové zahraniční soubory, a jenž klade důraz na objednávání a premiéry skladeb českých i zahraničních autorů. Dramaturgie 10. ročníku je toho důkazem," říká ředitel festivalu Marek Keprt.

Festival zahájil přední ansámbl současné švýcarské hudební scény Mondrian Ensemble (CH), držitel prestižního ocenění Schweizer Musikpreis za rok 2018, který se po úspěchu na MusicOlomouc 2016 opět vrací. „Dalším zahraničním interpretem bude polský perkusionista Aleksander Wnuk (PL), jenž ve svých vystoupeních využívá multimediální prvky a performance. Ve světové premiéře uvede skladbu Coryho Brackena I'm at ocean level moisture with these life hacks, první objednávku skladby ze zámoří. Špičkový interpretační zážitek nabídne německé Catch Trio (D), které kromě zahraničních autorů představí také skladbu v současnosti snad nejúspěšnějšího českého skladatele Miroslava Srnky,“ představuje manažerka festivalu Martina Pudelová.

Z českých interpretů a ansámblů soudobé hudby vystoupí Isang Yun Trio (CZ) ve složení Vilém Veverka (hoboj), Kateřina Englichová (harfa) a Petr Nouzovský (violoncello) a ve světové premiéře provede skladbu Forgetting Ravel mladého českého skladatele Iana Mikysky. "Koncert pražského Tria Helix (CZ) bude převážně zaměřen na díla českých autorů soudobé hudby; mezi nimi se můžeme těšit i na světovou premiéru skladby Hudba ticha pro housle, violu a klavír Marka Kopelenta. Olomoucký ansámbl soudobé hudby Lichtzwang (CZ) se tentokrát představí ve svém klasickém složení trubka, violoncello a klavír a uvede hned tři světové premiéry: skladbu A Luca Marenzio Adriana Demoče a dvě kompozice Marka Keprta jitřnoSmíšky...klamoMžitky...bzuňk! pro ansámbl a palais under snow, která je volným překomponováním skladby Mortona Feldmana palais de mari,“ popisuje Martina Pudelová.

Závěrečný slavnostní koncert festivalu k 100. výročí vzniku ČSR s podtitulem „Nová tvorba českých autorů“ bude vrcholem celého ročníku. Orchestr Berg (CZ) provede díla mladší generace současných českých skladatelů Petra Wajsara, Františka Chaloupky, Matouše Hejla, jehož uváděná skladba Kaleidoscope získala cenu "Trochu nižší C4" za nejlepší skladbu soudobého českého autora v roce 2017. Na závěr zazní skladba Jóga Tomáše Reindla, do níž jsou zakomponováni i cvičící jogíni a recitace v podání Petra Kubese.

Výstava 10 let MusicOlomouc

V prostorách Katedry muzikologie FF UP bude během října a listopadu vystavena část fotoarchívu mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Výstava bude zahájena vernisáží dne 9. 10. 2018 v 17.00. Jednadvacet výstavních panelů připomene nejdůležitější festivalové okamžiky a jednotlivé interprety, kteří se za dobu existence festivalu vystřídali na pódiích. Jedinečné ohlédnutí za první dekádou festivalu doplní výrazné proměny grafického zpracování tiskovin (v prvních letech práce grafiků Jany Krejčové, Jakuba Cenkla, poté dlouhá spolupráce s Kristýnou Greplovou až po letošní vizuál grafického studia Capart). Výstavu připravuje produkční tým MusicOlomouc, složený ze studentů Katedry muzikologie FF UP.

V rámci vernisáže se dále uskuteční prezentace tří nových publikací členů Katedry muzikologie FF Univerzity Palackého v Olomouci.

Podrobný program: http://www.musicolomouc.cz/cs/program-2018/

Příloha:

Fotografie:

| Poslední úprava: 10. října 2018 (st)

Kontakt

Magistrát města Olomouce
Horní náměstí č.p. 583
779 11 Olomouc
Telefon: 585 513 111 | tel. seznam

E-mail: podatelna@olomouc.eu
Datová schránka ID: kazbzri

IČ: 00299308
DIČ: CZ 00299308

Základní úřední dny a hodiny

(včetně pokladen)

Pondělí: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00
Úterý: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Středa: 8:00 – 12:00 13:00 – 17:00 (18:00)
Čtvrtek: 8:00 – 12:00 13:00 – 15:30
Pátek:
Úřední hodiny jednotlivých pracovišť

Pracoviště magistrátu