Majáles oživí Československo a kralovat bude David Koller
Horní náměstí a Bezručovy sady se dnes 9. května promění v červenomodrobílé hřiště pro děti i dospělé. V duchu motta „ČeskosLOVEnsko – 100 let spolu“ se zde odehraje Olomoucký majáles Univerzity Palackého. V rámci programu přivítá Tata Bojs, frontmana Iné Kafe, Puding pani Elvisovej nebo hudebníka Davida Kollera jako svého krále. Nouze nebude ani o divadla, besedy, výstavy či interaktivní prezentace desítek studentských a neziskových organizací.
Program pro celou rodinu
„Stejně jako v předchozích letech nabídne tradiční oslava jara v krásném prostředí Bezručových sadů program pro všechny věkové kategorie, nejen pro studenty,“ zdůrazňuje koordinátor akce Ondřej Martínek. Na jedné straně najdou návštěvníci v programu výtvarné dílny nebo loutkové divadlo pro děti, na straně druhé seniorské divadlo, filmovou projekci o tom, jak se žilo za Husáka, nebo komiksovou výstavu o dějinách 20. století. „Navíc jsme připravili hned několik novinek, jako jsou molekulární bar, úniková hra v bývalém krytu civilní obrany, dvě tematické módní přehlídky nebo hudební beseda s Milanem Caisem z Tata Bojs a Vratko Rohoněm z kapely Iné Kafe,“ dodává Martínek. Právě multižánrový hudební program je vlajkovou lodí československého majálesu. Českou stranu zastoupí hudební bardi Tata Bojs, „český Ed Sheeran“ Jakub Ondra, nespoutaní Circus Brothers, nu-jazzová Lesní zvěř, swingový Orchestr Ježkovy stopy nebo elektropopoví Puding pani Elvisovej. V netradičním unplugged provedení pak představí zpěvák a textař Vratko Rohoň nesmrtelné skladby své domovské kapely Iné Kafe.
David Koller i Jaroslav Ježek
Olomoucký majáles zahájí tradičně alegorický průvod městem a korunovace krále před radnicí za účasti náměstka primátora Martina Majora. Králem se letos stane hudebník, skladatel a producent David Koller. Z Horního náměstí se majálesový průvod vydá do do Bezručových sadů. Podium v parku obsadí dvanáctičlenný Orchestr Ježkovy stopy, který návštěvníky provede tvorbou Jaroslava Ježka nebo Jiřího Traxlera. Novinkou budou programové bloky v Pevnosti poznání, v Jazz Tibet Clubu se uskuteční dva benefiční koncerty.
Přetahování se o hranice
V parku připravují organizátoři i další doprovodný program. V divadelním stanu dojde na československou improvizační bitvu i představení „Historky z podsvětí“ Divadla Tramtarie, historici lákají na přetahování lana o československé hranice a garanti sportovního programu na desítku outdoorových aktivit. „Připravujeme i volby prezidenta, přičemž mezi kandidáty budou všichni naši prezidenti od roku 1918, nebo fotokoutek s otevřeným vozem Škoda Felicia z roku 1960,“ doplňují organizátoři.
Olomoucký majáles UP vznikl před osmi lety, jeho organizátorem je Univerzita Palackého a hlavními partnery akce jsou statutární město Olomouc, Olomoucký kraj a Výstaviště Flora Olomouc.
Celý program majálesu je volně přístupný a je určen všem věkovým skupinám. Bližší informace na webu www.majalesolomouc.cz a na www.facebook.com/MajalesUP.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 9. května 2018 (st)