Na místě zločinu nacistického režimu si lidé připomněli význam svobody
Do úplného konce války zbýval už jen týden, když ozbrojená moc nacistického režimu vykonala nesmyslnou a odpornou vraždu jednadvaceti rukojmích, zajatých při Přerovském povstání. Na místě zločinu, na lazecké střelnici, se dnes sešli představitelé statutárních měst Olomouc a Přerov, armády, Olomouckého kraje a dalších organizací, aby si připomněli památku hrdinů boje za svobodu.
„Brutální čin nacistických ozbrojenců byl o to více nesmyslný, že se jednalo o skutečně poslední dny války,“ uvedl primátor Olomouce Antonín Staněk. „Jako by chtěli ještě naposledy ukázat, že jsou představiteli jednoho z nejodpornějších režimů v dějinách světa.“ Podle primátora účastníci Přerovského povstání potvrdili, že mezi českými obyvateli protektorátu tehdy žilo mnoho statečných lidí.
Byť pro jejich blízké znamenala poprava zajatých mužů obrovskou lidskou ztrátu, současně byla i připomínkou toho, že svoboda a mír jsou mimořádně vzácnými statky, za něž stojí za to bojovat. „Nám by dnes měla tato situace připomenout, že má smysl chránit občanskou, demokratickou a právní společnost tak, aby se nikdy žádná bestiální totalita nevrátila,“ uvedl Antonín Staněk.
Vedle primátora Staňka se ceremoniálu zúčastnili také jeho náměstkové Martin Major a Aleš Jakubec, a primátor Přerova Vladimír Puchalský. Přítomni byli také členové Českého svazu bojovníků za svobodu a České obce legionářské, Armádu ČR zastupovali velitel posádky Olomouc Martin Krumnikl a správce posádky Alois Kadčík. Slavnost provázela Vojenská hudba Olomouc.
Autor: Mgr. Michal Folta | Poslední úprava: 2. května 2018 (st)