V Krakově se řešila popularizace vědy ve filmu, nechyběl Academia Film Olomouc
Mezinárodní festival Univerzity Palackého Academia Film Olomouc už podruhé spojil síly Krakovským filmovým festivalem a jeho vědeckou sekcí DOC+SCIENCE s cílem zajistit světlou budoucnost populárně-vědecké kinematografii ve střední Evropě.
Shrnout možnosti získání finančních prostředků, ucelit přehled na poli distribučních kanálů a vůbec naplno pomoci celé řadě nadějných filmařů dotáhnout výrobu vlastních populárně-vědeckých snímků do zdárného konce. Zástupci festivalu Academia Film Olomouc i letos díky své networkingové platformě Camp 4Science navázali na plnohodnotnou spolupráci s Krakovským filmovým festivalem. Během rozsáhlého konferenčního programu festivalu představili současnost a především potenciální budoucnost specifické a čím dál sledovanější kinematografie.
„Na AFO chceme i nadále uvádět to nejlepší, co současná populárně-vědecká kinematografie nabízí, zároveň si ale uvědomujeme, že musíme dávat impulsy do budoucna. Chceme především ve středoevropském regionu podnítit realizace nových snímků a stát u jejich zrodu. Spolupráce na programu tak renomovaného festivalu s téměř šedesátiletou tradicí nám k tomu dává skvělou příležitost,“ uvedl ředitel festivalu AFO Matěj Dostálek. „Navíc tu máme jedinečnou možnost představit jak AFO a Univerzitu Palackého, tak i samotnou Olomouc, která s městem Krakov aktuálně podepsala deklaraci o záměru spolupráce,“ přibližuje ředitel festivalu AFO Matěj Dostálek, jenž zároveň stojí v čele Centra popularizace vědy a výzkumu Přírodovědecké fakulty UP.
Výsledkem společné spolupráce se stala část programu polského festivalu, na níž mj. vystoupila dramaturgyně zavedeného festivalu Pariscience Christine Reisen, dále Jonathan Williams z BBC Earth nebo český tvůrčí tandem Zdeněk Holý a Radim Procházka, který už na AFO 2014 s dokumentem Čí je moje dítě dosáhl na Cenu za nejlepší český populárně-vědecký film. AFO v Polsku nakonec představilo i výpravnou podívanou Divoká Afrika 3D, která už jen svou razancí během dubnového 51. ročníku festivalu (Cena diváků) dokonale prokázala, že populárně-vědecká kinematografie může k zápalu pro vědu a vzdělávání strhnout nejširší veřejnost.
Autor: Mgr. Radka Štědrá | Poslední úprava: 6. června 2016 (po)